Podjeli

Nakon završetka hrvatskog obrambenog Domovinskoga rata ne mali broj srpskih četnika je amnestiran. Međutim, i dalje je ostalo nejasno- tko je amnestirao rad i djelovanje bivših Udbaša?

Naime, javna je tajna da su pripadnici bivše Udbe sve do 1990. uz sve ostale prisluškivali  razgovore i kardinala Franje Kuharića i Franje Šepera te brojnih drugih biskupa i to nigdje drugdje nego na Kaptolu, sjedištu Zagrebačke nadbiskupije. Uz pomoć nekoliko zavrbovanih svećenika  potajno su ozvučili najznačajnije prostorije te danonoćno pratili  razgovore najviših prelata. O tome se dosad samo „šuškalo“, ali sada se sve više i o tome iznose činjenice, a razlog tome je i taj što je Crkva u Hrvata bila  tek jedan od iznimnih „neprijatelja“ Jugoslavije i samog zločinca Josipa Broza Tita, pa je sve trebalo „držati na oku“. A najviše su se plašili zagrebačkog nadbiskupa i kardinala, danas blaženoga, a sutra svetoga Alojzija Stepinca, kojeg su najvjerojatnije i otrovali.

Međutim, zanimljivo je da kad se javno i obznane ovakve teme, o kojima inače „svi sve znaju“, nema gotovo nikakvih reakcija. Strah je očito još uvijek prisutan, baš kao i ona čuvena krilatica – „Udba sve dozna!“.

Pa, ako je dugogodišnja Udbina djelatnost bila zločinačko, odnosno kriminalno djelo, a bilo je, nije dovoljno samo ukazivati na ono što su radili, već prije svega nas zanima: što se dogodilo sa svim tim Udbašima i njihovim doušnicima nakon stvaranja slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države (nije valjda da su baš svi umrli), jesu li neki od njih nastavili svoju krvavu rabotu i u hrvatskoj državi, a ako jesu, a jesu, na kojim sad zadacima rade, koga prisluškuju i gone, tko su im novi naredbodavci te ono najvažnije: je li i te ljude netko kao veliki broj srpskih četnika amnestirao (gdje i kada?) i zbog čega se nitko ne usudi protiv njih pokrenuti kazneni progon? To tim više što se zna da  onaj tko je radio u tim službama do smrti ostaje vjeran ovoj zločinačkoj organizaciji (jednom Udbaš, uvijek Udbaš). Pored toga, bilo bi dobro znati, tko je sve od bliže ili daljnje rodbine samo nastavio gdje su mu  otac, brat, pa i majka – stali.

Nije istina da se za osudu komunistički zločinaca treba čekati „sto godina“,  pa da se javno objave njihova imena i nedjela, dok se za masu njihovih nevinih žrtava znaju čak i imena i prezimena.

Neki sumnjaju da se Udbaške metode i danas na ovaj ili onaj način primjenjuju, s novim ili starim kadrovima. (Istina, sada  se to radi tzv. suvremenim metodama.). Oni koji se i dalje bave tim prljavim poslovima možebitno će reći da „to nije istina“, ali to je isto tako kao da lopova pitate je li kriminalac gotovo svatko će vam reći da – nije.

Čudno je i to da u Hrvatskoj još nema ni nekog dokumentarnog, a kamoli igranog filma koji bi nam na ovaj ili onaj način prikazao rad bivših Udbaša, iako je u svijetu već snimljeno i prikazano  na tisuće filmova o tajnim i inim agentima.

Ne, to  nije slučajno, kako se možebitno na prvi pogled čini!

Mladen Pavković,

predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.)


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.

More in:Politika