Upotreba VAR-sustava na nogometnim utakmicama temelji se na nizu načela, pri čemu se sva načela moraju primjenjivati na svakoj utakmici u kojoj se upotrebljava VAR-sustav:
- VAR-sudac je član sudačkog tima s nezavisnim pristupom video-snimci utakmice koji
može pomoći sucu samo u slučaju „jasne i očigledne pogreške“ ili „propuštenog ozbiljnog incidenta“, a koji se odnosi na: -
Pogodak / nema pogotka
b. Kazneni udarac / Nema kaznenog udarca
c. Izravni crveni karton (ne drugi žuti karton/opomena)
Sudac uvijek mora donijeti odluku, tj. sucu nije dopušteno ne odlučiti te potom pomoću VAR-sustava donijeti odluku; odluka o dozvoli za nastavak igre nakon mogućeg prekršaja podložna je pregledu snimke.
Postojanje VAR-sudaca kao dodatnog člana sudačkog tima omogućava sucu upotrebu video-pomoći (izravne ili neizravne) tijekom utakmice kako bi ispravio „jasne i očigledne pogreške“ u definiranim incidentima koji utječu na ishod utakmice te kako bi reagirao na „propuštene ozbiljne incidente“.
Sposobnost VAR-suca da prepozna moguću „jasnu i očiglednu pogrešku“ temelj je točnosti i brzine postupka pregleda. Kako bi se taj postupak bio olakšan, vrlo je važno da sudac jasno navede – kako bi VAR-sudac mogao čuti – što je točno viđeno i koja se odluka donosi.
Ta je informacija osnova VAR-sucu za „provjeru“ je li napravljena „jasna i očigledna pogreška“ ili je propušteno nešto ozbiljno.
Cilj upotrebe VAR-sustava nije postići stopostotnu točnost svih odluka jer je to nemoguće postići, s obzirom da su mnoge sudačke odluke subjektivne.
By Branka Mioč