Vlada Republike Hrvatsk
n/r Andrej Plenković,
predsjednik Vlade
Predmet: Dodatne mjere kao odgovor na COVID-19 krizu
Poštovani gospodine Plenkoviću,
mnoge mjere koje je Vlada u zadnjih mjesec dana donijela svakako su od koristi gospodarstvu i građanima. Brzina i odlučnost vlade je za pohvalu. Međutim, dio građana je još uvijek snažno pogođen krizom i potrebne su dodatne mjera koje treba htino donijeti i dalje relaksirati situaciju i poziciju u kojoj se građani nalaze. Stoga Vam predlažemo slijedeće:
- Hitno podići minimalnu neto plaću na iznos od 4.000,00 kuna. Naime, dio ljudi koji i dalje radi primaju plaću od 3.250,00 kuna, manju od onih kojima plaću pokriva država.
Najkvalitetnije riješenje je odmah podići zagarantiranu minimalnu plaću na 4.000,00 kuna neto.
- Zatražiti od svih teleoperatera hitno smanjenje cijena usluga za 20% jer u ovoj situaciju ostvaruju, uz već visoke postojeće i dodatne profite.
- Osigurati građanima mogućnost moratorija na kredite u bankama, bez dodatnih kamata i troškova za vrijeme trajanja moratorija.
- Na 6 mjeseca ukinuti plaćanje svih parafiskalnih nameta – od spomeničke rente, naknade ZAMP-a pa na dalje.
- Na 6 mjeseci ukinuti plaćanje komunalne naknade (i sl.), plaćanje zakupa za poslovne prostore koji su u vlasništvu JL(R)PS svim tvrtkama čiji je prihod manji za 50% i više u odnosu na isto razdoblje prošle godine.
- Za sve financijske obveze koje tvrtke i JL(R)PS imaju prema EU fondovima na 6 mjeseci uvesti moratorij.
Isto tako, smanjenje neto plaća treba biti krajnja mjera jer je BDP RH zasnovan na potrošnji i svako narušavanje tog segmenta znači veći pad BDP-a i duži oporavak.
Primjenjujući sustvno gore navedene mjere uz one koje je Vlada već uvela moguće je postići efekt da smo „samo“ imali određeni predah i da završvanjem kovid krize nastavljamo gdje smo stali prije pojave virusa.
Još važnijim držimo da se formira stručna skupina u koju smo spremni dati i svoj udio koja bi pripremila „visoki start“ za Hrvatsku istog trena kada kriza završi.
Ta skupina morala bi već sada pripremiti slijedeće korake:
- Promjeniti popis poduzeća od posebnog državnog interesa. U novom popisu moraju biti tvrtke bitne za opstanak države i građana. (Sve vezano za zdravlje, prehranu i energetsku neovisnost te samodostatnost vlastitih resura u svakoj novoj mogućoj krizi).
2. Pripremiti stratešku promjenu u proizvodnji hrane, promjena plodoreda, određivanje strateških namirnica i njihovo skladištenje (novi silosi i hladnjače).
3.Povezivanje tvrtke iz prehrambene industrije i velikih proizvođača žitarica i povrća. Država mora imati zadnju riječ kad je u pitanju poljoprivredno zemljište, tko ga koristi i na koji način.
Potrebno je formirati fond poljoprivrednog zemljišta u vlasništvu države koji na korištenje mogu dobiti samo stvarni proizvođaći.
- Izvršiti sve potrebne pripreme kako bi nakon okončanja krize počela izgradnja nizinske pruge od Rijeke do mađarske granice. Pruga mora biti završena za 24 mjeseca, bez obzira tko ju gradio i financirao (Kina, Koreja, Tajvan, EU…)
- Pripremiti obnovu kompletne željezničke infrastrukture na svim glavnim koridorima u roku od 24 mjeseca.
- Trajno pripremiti riješenja vezano uz plaće građana, te sustav poreza i trošarina na iste s ciljem zadžavanja visine iznosa plaća.
- Pripremiti reorganizaciju državnog ustrojstva i uspostaviti 5 regija. Vratiti sličan ustroj kakav je bio do 1990. godine. Sve općine koje se ne mogu samofinancirati trenutno ukinuti.
Poštovani premijeru, ova kriza velika je hrvatska šansa te ju Hrvatska može i mora iskoristiti.
Pokret za modernu Hrvatsku
Damir Gašparović, predsjednik
U Zagrebu, 15. travnja 2020.