Prošlo je sedam dana od nikad viđenog egzorcizma na jednom mjestu, u sred Zagreba, u Hrvatskoj, na hrvatskom nebu KRIŽA, simbola naše vjere, pouzdanja , snage. Kako sam i sama bila sudionikom tog fantasničkog skupa, koncerta, mogu iz prve ruke o puno toga reći. Već i jesam.
Zaista je vrijedilo otići na koncert. Proći od Agrama, preko mosta do samog hipodroma. Sve pohvale za promet, sve vrhunski organizirano. Policija, hitna, zaštitari, čak i ronioci. I sva panika činjena orkestrirano iz medija, pa brojnih paničara, od politike do uvijek istih laprdala, sve baš sve je bilo prelijepo. A tek ljudi! Uljudno, kulturno, susretljivo. Zapamtila sam još nešto, svi mirišljavi, ma, posebna atmosfera. A tek prelijepi mladi ljudi. Prelijepe djevojke, osobito. S mnogima nepoznatima smo zastali. Fotkali se.
Osobno me zasmetalo pisanje i govori na tv postajama kako se voda, grickalice, osobne torbe neće moći unijeti. Sve smo unijeli. Čak je i kontrola svakog posjetitelja, pa i žena, bila neprimjetna.
Jednom rječju sve je bilo više nego sjajno. Na Slavu i Hvalu Kristu!
I, baš kad smo očekivali kako ćemo taj svjetski događaj popratiti pohvalama, dan nakon koncerta prvo je oskrnavljen spomenik banu Jelačiću na Jelačić placu. Naravno, i pored stotine kamera nema krivca.
Ali, pravu salvu napada i uvreda, optužbi izazvala je pjesma „Bojna Čavoglave“, izvedena u drugom dijelu koncerta, koja kao autorsko djelo u svojim stihovima ima i poklič: „Za dom! Spremni!“
Primjećujem, nitko nije zamijetio kako bi trebalo jedan bitan detalj, o kojem sam pisala još u knjizi Mediji i medijske manipulacije, pisanu od 2012. do kraja 2019., a tiskana je u veljači 2020., objaviti jer to tada nije nikom smetalo.
Izvršni producent Thomsonove pjesme Čavoglave (1992.) bio je Ivo Josipović, nekad i predsjednik RH, tantijemski glazbenik i sveučilišni profesor.
Zaista je neobično da nikome 90-ih nije smetao stari hrvatski pozdrav na samom početku spomenute pjesme. Sigurna sam da prof. Josipovića nitko nije prisilio biti producent himni Domovinskog rata, niti se dvoumio, nego je svojom produkcijom podržao oružanu borbu protiv agresora, podržao našu ratnu himnu i njenog izvođača.
Nedugo poslije taj isti Josipović odlučio se postati političar tzv. reformirane partije, poznate pod imenom SDP i prometnuo se u glavnog progonitelja tog starog pozdrava, pjesme, ali i Thomsona i svega što nosi hrvatski atribut. Pita li se itko, koliko je zaradio kao producent na toj pjesmi?
Zar zaista imamo oslabljelo pamćenje ili…? Zbilja, što se u međuvremenu s tim glazbenim producentom zapravo dogodilo? Što je bio obraz, a što maska?
U Domovinskom ratu taj rodoljubni pozdrav ni na koji način nije kompromitiran. Pod Čavoglavama se pobjeđivalo i oslobađala Hrvatska. Uz tu pjesmu vezan je i jedan neobičan snimak (može ga se vidjeti na Youtube-u i danas) gdje zarakijani četnici oduševljeni pjesmom u sav glas pjevaju Čavoglave bez ijedne riječi promijenjenog teksta?! Odmah se sjetim Raškovićeve dijagnoze svog naroda.
Na sreću, i nakon 2 svj. rata bilo je pismenih i savjesnih Hrvata koji su znali da su pobjede i porazi samo dio povijesti, a nacija i njene insignije su iznad svih vođa i političkih opcija.
Istina je, u razdoblju 2 svj. rata zloutrebljen je taj povijesni pozdrav.
„No ta nesretna povijesna epizoda i loša politička razdoblja ne mogu i ne smiju kompromitirati nacionalne simbole, ili ih jednostavno odbaciti, smjestiti u ropotarnicu nacionalne povijesti i pismene prošlosti. Simbol je zalog za prepoznavanje, to je obrazac temeljnih istina po kojima se istomišljenici i narodi prepoznaju, ona čvrsta sprega između naroda i povijesne zbilje.“
Malo primjera kroz povijest. Zašto se to izbjegava priznati, tome se ne prigovara.
„Sjetimo se fascia, zar taj stari rimski znak jasne i solidne poruke sloge i zajedništva može kompromitirati jedna nesretna i prolazna fašistička epizoda? Taj simbol sjedinjenja i društvene sloge do danas je preživio i časno je prisutan, upravo državotvoran.
Dovoljno je, na primjer, vidjeti grb Republike Francuske: taj antički znak svezanog pruća smješten u središtu grba, jesu li time Francuzi podlegli Musolinijevoj ideologiji i postali fašisti? Nikako, taj simbol je samo još jednom dokazao svoju duhovnu snagu, otpornost na kvarenje i ništa mu, pa ni fašizam nije moglo nauditi.
Zar svastiku, stari indoeuropski i kineski simbol kružnog gibanja i tvoračkog vrtloga, treba zabraniti jer ju je nacizam (zlo)upotrijebio za svoju nacional-socijalističku ideologiju, zato jer se ona vijorila ponad nacističkih zločina? Simbol je lako zloupotrijebiti, ali ga je teško okaljati.
Treba li zabraniti petokraku nije nimalo retoričko pitanje, jer mnoge i previše njih podsjeća na huda vremena boljševističkog terora? Svakako je treba s drugim znakovima komunizma i nacifašizma staviti u kontekst EU deklaracije o totalitarnim režimima – i bez popusta, ali se petokraka ne smije pomiješati s pentagramom, Plamenom zvijezdom, slikom Izidina i Sunčeva sina.
Sve zloupotrebljene znakove ideoloških tiranija 20. stoljeća treba jednako tretirati i smjestiti u istu epruetu da naraštaji ne zaborave kako zlo na (jedan povijesni) trenutak može preuzeti i potrovati jezik svetoga, zavesti čitave narode.“
A što za sve kaže hr.wikipedia.org ?
Singl s albuma Moli mala
Objavljeno: 1991.
Žanr: domoljubna
Trajanje: 3:25
Izdavač: Croatia Records
Producent(i): Skalinada Productions (Ivo Josipović)
https://hrsvijet.net/index.php/vijesti/132-hrvatska/35953-cavoglave-i-ivo-josipovic
https://hr.wikipedia.org/wiki/Bojna_%C4%8Cavoglave
https://croativ.net/dr-licemjerni-nikad-ne-cete-pogodit-tko-je-bio-producent-thompsonovoj-pjesmi-bojna-cavoglave-4799/
Ne mogu a da se opet, u ovom ludom vremenu punom lažnih informacija i korištenja AI za isto (to je i najnovija metoda upotrebe u pisanoj komunikaciji ili sveprisutnim objavama na međumrežju mnogih kojima pisanje nikadA u proteklim godinama nije bilo blisko), ne pozovem na velikana i jednog od najuticajnijih svetskih intelektualaca, američkog lingviste Noama Chomskog (uz oca propagande Edwarda Bernaysa), te njegovih poznatih deset strategija manipulacije putem medija.
Ponajprije, stvaranje problema te stvaranja osjećaja krivice, što se kontinuirano radi, a to sve opet služi još jednoj metodi – preusmjeravanja pozornosti s bitnog. Nije li vrijeme da se odmaknemo od ovih manipulacija?
A sad se želim vratiti u našu prošlost.
Jedno novije saznanje, rijetko poznato, no o njemu se mora pisati kao i o drugim povijesnim činjenicama, bez strahA od bilo kakvih tzv. povjesničara. I politikanata koji žive od politikanstva.
U mjestu Punat na otoku Krku pučki sakupljač narodnih sjećanja na povijest, Rado Žic Mikulin, zabilježio je pjesmu koja je zapravo bila himna hrvatskih srednjovjekovnih mornara.
Oni su sebe nazivali ormanci prema brodovima koji su se nazivali ormanice i dominirali su Jadranom do kraja prvog milenija.
U toj himni slogan „Za dom, spremni!“ pojavljuje se gotovo doslovno na čak tri mjesta.
Ovako glase stihovi u originalnoj puntarskoj čakavici i prevedeno na današnji novoštokavski.
PRVA STROFA:
Ormanci zi brodi smo strašnih
(Mornari smo s brodova strašnih)
Ča dušmanu škujaju bok
(Što dušmanu probijaju bok)
Za dom vavik smo spravni
(Za dom uvijek smo spremni)
Na survaga delat naskok.
(Na neprijatelja učiniti naskok).
PETA STROFA:
Za dom vavik smo spravni
(Za dom uvijek smo spremni)
Ko triba i život dat
(Ako treba i život dat)
Idem dalje sa činjenicama iz povijesti, neizbrisive su. A rasprave traže ozbiljne, kompetentne, povijesno utemeljene odgovore. Ali, tko sam ja da ih donosim?
O tome sud trebaju dati stručnjaci, temeljem materijalnih povijesnih dokaza, bez primjesa politikanstva i politike. Nažalost, niti oko toga pa i formiranja nekih povjerenstava, komisija, nebitno kako su nazvani, nije pomoglo. Rasprave se evo opet i dalje podgrijavaju, prema potrebama. A sve prema onoj poznatoj Winstona Churchilla: “Ako ne želim da se neki problem riješi, osnujem povjerenstvo!“
Kroz našu povijest a osobito od devedesetih godina mnogi pojedinci su si dali truda, pozabavili se hrvatskom poviješću i eksplicite navode podatke koje nitko, baš nitko ne može pobiti. Mnogi sve to znaju, ali ne žele znati. Radije njeguju stanja razdora u vlastitom narodu zbog vlastitih interesa.
Od mnogih na koje sam naišla, u baratanju povijesnim činjenicama, najviše me se dojmio istraživački pristup autora s portala sloboda.hr, objavljen još 18. 10. 2014. Citiram ga u cijelosti:
“33 povijesna dokaza o čistoći starohrvatskog pozdrava “Za Dom! Spremni!”
S portala sloboda.hr
” Donosimo vam još jedan skup od mnogobrojnih dokaza o čistoći starohrvatskog domoljubnog pozdrava “Za Dom spremni” oko kojeg se danas u Hrvatskoj sve češće lome koplja, a pogotovo od
trenutka kada je hrvatski reprezentativac Josip Šimunić tim pozdravom proslavio pobjedu nad reprezentacijom Islanda prošle godine na Maksimiru.
Usklik “Za dom spremni”, povijesni hrvatski pozdrav, istinska je i iskonska hrvatska poruka, najdubljeg, najiskrenijeg i najpozitivnijeg naboja, zatiranog od onih koji nametanjem osjećaja krivnje Hrvatima, opravdavaju svoju agresiju te skrivaju stravične zločine svojih prethodnika i/ili predaka.
Za Dom spremni pozdrav je star 447 godina, a možda i više. Evo gdje se sve pojavljivalo u raznim kombinacijama i od kada:
1566. Nikola Šubić Zrinjski
1684. Pavao Ritter Vitezović
1848. ban Josip Jelačić
- Josip Eugen Tomić
- Ante Starčević
Hrvatska seljačka stranka
– IX bojna Rafael Vitez Boban – Split,
– 1. Gardijska brigada Tigrovi
– 2. Gardijska brigada -Gromovi,
– satnija Vukovi – Vučipolje 126. brigada HV,
– izvidnički vod HV-a Crni sokolovi – Čepin
– JPN Kobac 156.brigada HV
– Marko Perković Thompson
1992. – Bojna HOS Vitezovi – Vitez
– samostalna bojna CL Split
– Hrvatska čista stranka prava
2011.- Jakov Marković, obrtnik (rješenje Suda u Kninu)
2013. – Joe Šimunić i 22 612 navijača
Ispod možete vidjeti čak 33 primjera iz zbirke domoljubnih koračnica i popijevaka od Ilirskog preporoda do danas, „Ponosna Hrvatska“, II. izmjenjeno i dopunjeno izdanje koju je priredio g. Antun Asić:
- Str.48 Malena je Dalmacija (zapis po sjećanju muzikologa Andrije Tomašeka, r.1914.)
„Malena je Dalmacija, al je dika rodu svom.
Još hrvatska trobojnica, na barjaku sokolskom.
Pa bio dug i težak put, sokoli ne žale trud.
Zato braćo, naprijed hajdmo,
za slobodu i za dom– hrvatski dom.“
- Str.59 Oj Slavonci i Hrvati (Ilija Okrugić, 1819.-1910., stihove popravio i prilagodio Ivan Trnski, 1819.-1910.)
„…Oj Slavonci i Hrvati, hajd u vojsku banu!
Tamo će nam slava dati krunu obećanu.
Tam za narod, za dom i kralja borite se, kako valja.
Naprijed stupaj, mačem lupaj, hura, naprijed stupaj.“
- Str.62 Poputnica hrvatskog junaka – glazba i stihovi Ferdo Rusan (1810.-1879.)
„Ime moje prastaro slavno je hrvatsko;
Pod ovim ću srcem svim vjerno branit dom.
…
Šesto teče stoljeće
otkad bez pomoći
od krvnika braća mâ
muku trpe već
Europo! Zar ne čuješ
plač ubogih kršćana?
Il’ čovještvo ti ne štuješ
jer se tiče Hrvata?…“
- Str 64. Pozdrav domovini (Nikola Štoos, 1848.-1913.):
„Oj , dome, slatko li je
i, slavno tvoje ime,
grud moja za te bije,
mrijet za te pripravna!
Za tvoju čast i sreću stati,
za te krv i život dati,
miso, želja moja jest,
dome, jedina!“
- Str.67 Poputnica Nikole Jurišića (stihovi Ljudevit Varjačić, 1852.-1926., uglazbio Ivan pl. Zajc 1832.-1914.)
„..Junak živi domu uv’jek vjeran svomu
za njeg život da!…
Hajde, junak za junakom,
hajd, u smrt za dom i rod!…“
- Str. 76 Složno, složno, braćo mila (Ferdo Rusan 1810.-1879.):
„…Korak, korak za korakom, Hrvat žurno za Hrvatom,
na bojište za dom mili, ajdmo, ajdmo proti sili!“
- Str. 84 Svaki Hrvat ponosito (uglazbio Ferdo Livadić 1799.-1879. na tekst Ljudevita Vukotinovića 1813.-1893.)
„…Braćo, kolo sastavljajte,
pa si čvrsto desne dajte.
Zakletvu položite
Da svoj rod ne ostavite:
krv i život za naš dom!…
Obasjala srca nam i lica
s narodnošću i poslovica:
neka živi dom i rod!“
- Str. 85 U boj, u boj (Franjo Marković 1845.-1914., Ivan pl Zajc 1832.-1914.)
„…Za dom, za dom sad u boj!..
Za domovinu
mrijeti kolika je slast!
Prot dušmaninu!
Mora, on mora past!“
- Str. 96 Za dom (glazba Ivan pl. Zajc, stihovi Hugo Badalić, 1851.-1900)
„Za dom mili svaki čas
nek se diže pjesme glas.
Da nam živi slavom svom
naš hrvatski mili dom.
Zato naprijed pa nastojmo
i junačkim glasom pojmo.
naprijed za mili dom.,
naprijed za mili dom!
A srce vapi tvorcu svom
i moli blagoslov
nad pravo, rod i mili dom,
vijek stalan slogom nov.“
- Str. 98 Za dom (glazba Ivan pl. Zajc, stihovi Ljudevit Varjačić 1852.-1926.)
„Hajde svuda svi Hrvati
radom diž’mo rod i dom,
nek se širi, neka svate, da nam bude svoj na svom!
Um i snagu domu dajmo,
neka znade čitav svijet,
svim ga srcem veličajmo,
dom nam stari budi svet!
- Str. 106 Živila Hrvatska (Ivan pl. Zajc, stihovi August Šenoa, 1838.-1881)
„Glasna, jasna od pameti
preko dola, preko gora
hrvatska nam pjesam leti
sve do sinjeg tamo mora;
časak meka, čas k’o grom,
vječna jeka
za naš dom…“
- Str. 112 Hrvatska vila (po sjećanju Stjepana Brajdića, 1926.-2013.)
„S Dinare kršne Hrvatska vila
novome svijetu navješta spas
U kolo braćo, ruku pod ruku,
uz milog brata vini se brat!
Pa neka glasna, ko sunce jasna,
grmnu pjesma puna nade,
k’o nebeski grom, k’ nebeski grom!
Da ćeš živjet’, da ćeš radit’,
da ćeš ginut’ za hrvatski mili dom!“
- Str. 122 Naša pjesma (Miroslav Šlik 1898.-1986.)
„..Zvoni, ori širom svijeta,
liječi rane rodu svom!
Borimo se snažnih grudi
vjerom za svoj dom.“
- Str. 134 U planini (domobranska)
„…A na straži, a na straži
stoje kao kipovi,
spremni da se za Hrvatsku
bore kao lavovi.
Svi za dom, svi za dom, svi za dom!“
- Str. 135 Za slobodu i za dom (Mirko Kolarić 1910.-1945.)
„Za slobodu i za dom
već se krvav bije boj.
Za nju svak će spreman dati junački sad život svoj!
Za slobodu i za dom!
…
Hrabro juriš za naš dom,
za sve novi život taj,
Sretan sad je opet dragi
hrvatski nam mili kraj!
Hrabro juriš za naš dom!“
- Str. 136 Za dom ( po sjećanju, Stjepan Brajdić 1926.-2013.)
„Svi smo složno braćo sada
za dom spremni, za dom spremni,
budimo uvijek za dom spremni, za dom spremni budimo uvijek svi!
Kliknimo ponosno živjela Hrvatska
neka nas čuju, svijet će nama dati pravo
jer je to od vijeka sviju nas slava,
za koju ćemo živjet i mrijet!
U boj za dom, u smrt za dom.,
za vođu i narod svi ćemo složno naprijed
snažnom voljom slomiti tuđi stijeg.“
- Str. 146 Hrvatine (Mario Mihaljević, 1951.)
„Braćo svi u jedan stroj,
krvavi se vodi boj.
Za slobodu i za dom,
jedini dom, hrvatski dom…“
- Str. 150. Koračnica 6.domobranske pukovnije (glazba Saša Vukić, tekst Mladen Vidović, Asja Kahle)
„Idu splitski domobrani,
idu momci odabrani,
Splitske kćeri splitske cure
oko njih su ruke svile,
Splitske majke dobre bile,
sto su svijeća zapalile.
Bog nas čuva Bog nas brani,
za dom spremni domobrani…“
- Str. 160 Naša garda, ponos naš (Mario Kinel, 1921.-1995.)
„Naša garda svesrdno se bori
za slobodu i naš dragi dom
svakom od njih mlado srce gori
da bi bili opet svoj na svom.“
- Str. 164 Nazdravičarska (glazba Siniša Leopold, 1957.-, stihovi Davor Ban)
„Nazdravimo dragi brate,
prva neka je za Hrvate,
Ispijmo je za naš dom
nazdravimo domu svom…“
- Str. 170 Prva bojna zagrebačka (glazba Nikica Kalogjera, 1930.-2006., tekst Siniša Novak)
„…Prva bojna zagrebačka,
prva bojna topnička.
za slobodu ustala,
za dom, hrvatski dom!
- Str. 176 Tenkisti hrvatske vojske (Josip Vušir, Stjepan Sabljarić)
„…Croatio zemljo, oj hrvatska mati!
Za dom spremni mi smo i svoj život dati!…“
- Str. 180 Vivat Croatia (tekst i glazba Đani Maršan, 1994.-)
„…Dok u nama braćo, živi zavjet svet,
mi ćemo za domovinu mrijet!…“
- Str. 186 Bili cvitak (Jura Stublić )
„…Ne bojim se ja umrijeti za slobodu i za dom,
već se bojim kada odem da ti krila ne slome…“
- Str. 188 Bože čuvaj Hrvatsku (glazba Đani Maršan, 1944.-, stihovi Drago Britvić, 1935.-2005.)
„Bože, čuvaj Hrvatsku, moj dragi dom…“
- Str. 210 Hrvatska je sveta zemlja (glazba Antun Asić 1925.-, stihovi Jure Karakaš 1942.-)
„Ne bojim se nikoga
kada branim dom,
Hrvatska je sveta zemlja
mi smo tu na svom…“
- Str. 212 Hrvatski domobrani (Josip Vušir)
Tu, gdje Hrvat vjekovima živi,
stoljećima gdje ima svoj dom,
zvona , crkve kraj su i početak,
ponosni smo, tu smo svoj na svom.
Vjera naša, Božja pomoć
snagu daju svaki dan,
a kad dušman nam zaprijeti,
dom naš brani domobran.
Dom nam čuvaj noć i dan
naš hrvatski domobran
za dom spremni, dom se brani;
Hrvatski smo domobrani.“
- Str. 236 Moja domovina (Rajko Dujmić, 1954.- Zrinko Tutić, 1955.-)
„…Vratit ću se, moram doći,
tu je moj dom,
moje sunce, moje nebo!..“
- Str. 260 Ponosna Hrvatska (Damir Mihovec 1963.-, Darko Dervišević 1965.-)
„Sjedim na pragu u šoru svom,
ne dam ja nikom svoj hrvatski dom…
Lika je kršna ko nikad do sad,
Sisak je opet povijesni grad,
Varaždin drevni u srcu je mom,
Zagreb je dao sina za dom…“
- Str. 266 S nama je Bog (Zoran Markulj 1951.- , Ana Bešenić 1952.-)
„Iz pepela nikli,
stasali u boju,
mladost smo spremni
dati za dom,
Prisegom časnom
svi Hrvatskoj rekli,
da odsad će biti
svoj na svom…“
- Str. 272 Tvoja zemlja (glazba Alfi Kabiljo 1933.-, stihovi Drago Britvić 1935.-2005.)
„Tu ćeš naći uvijek dom,
srce koje kuca za te,
majku da te shvati,
ruku da te prati,
znat ćeš sve što treba znati.
To je tvoje zemlja ,
tu sagradi dom!..“
- Str. 276 Zahvalnica (Đani Maršan, Drago Britvić)
„Hvala Ti Bože,
što si nam snažio vjeru,
s nama bdio
nad svetim hrvatskim tlom
Blaga se množe,
podovi zanosa se beru.
mirom zakrili dragu domaju i dom…“
Na kraju, za sada, sigurna sam kako je rijetkima poznato „kako je Josipović „ustašovao“ početkom devedesetih kada je to očito bilo vrlo popularno. Naš portal je u posjedu originalnog omota za toliko osporavanu pjesmu Marka Perkovića Thompsona ‘Bojna Čavoglave’ na kojem se vidi kako je izvršni producent u izdavačkoj kući ‘Skalinada’ koja je 1992.godine izdala taj nosač zvuka bio upravo Ivo Josipović!!!
Ovome nije potreban više nikakav komentar. ‘Za dom’ profesore Josipoviću!“
Pridružite se:
WEB STRANICA:
https://arnasebalj.com
Telegram kanal Arna Šebalj:
https://t.me/arnakanal
Chat, grupa
S Arnom i istinom:
https://t.me/arnasebalj
SVJEDOČANSTVA “CIJEPLJENIH” u HRVATSKOJ
https://t.me/+jUM0zkaioNxmZDQ0
Svjedočanstva NE-cijepljenih u Hrvatskoj
https://t.me/+FKt1CiAN8fwyOGU0
FB
https://www.facebook.com/profile.php?id=100086873156577
YOUTUBE KANAL:
https://youtube.com/@medijskagrupa1?feature=shared
Mr. sc. Arna Šebalj