Grad Varaždin je osamdesetih godina imao sjajnu skupinu mladih pjevača zabavne glazbe, od kojih se poglavito isticao Nino Golob. U to vrijeme bio je sudionik nekoliko značajnih festivala, među kojima su bili Zagrebački i Krapinski. Pjesmu su mu pisali Arsen Dedić, Ivo Robić i drugi. Nije bilo ni jedne značajnije kulturno-zabavne manifestacije, a da na njoj nije nastupao i on. Potom je svirao i pjevao u raznim rock i pop grupama…
- Nakon niza godina provedenih na hrvatskoj estradi počeo sam osjećati blagi zamor, pa sam odlučio da jedno vrijeme ne nastupam i ne pojavljujem se u javnosti. Međutim, očito sam uzeo previše vremena kojeg sam trebao i morao „potrošiti“ na glazbu, ali nije mi žao. Sada sam se ponovno angažirao, i to prije svega na skladanju pjesama, za koje mi tekstove uglavnom piše pjesnikinja Mirjana Kolarek-Karakaš. …
Imali ste zapažen uspjeh nedavno i u zagrebačkoj dvorani Vatroslava Lisinskog, na Festivalu šansone „Zvonimir Golob“…?
- Organizacija festivala bila je na zavidnoj razini, a nastupali su i broji poznati pjevači, tako da me to ponovno podsjetilo na nekadašnje takve manifestacije. No, nekada nitko nije pjevao na matricu, sve se izvodilo u živo, što drugim riječima znači da su kod svih u prvom planu morale biti glasovne mogućnosti. Danas je posve drugačije. Sjećam se da je jednom Arsen Dedić na pitanje: što je važnije da djevojka dobro pjeva ili dobro izgleda, a da je on odgovorio- da dobro izgleda, a da će pomoću tehnike, u studiju, učiniti sve da i „dobro“ pjeva!
A, što mislite općenito o našim festivalima?
- Drago mi je da na njima susrećem sve više novih, mladih i darovitih lica. No, pomalo me i smeta što na Zagrebačkom festivalu još tu i tamo nastupa neki pjevač iz Dalmacije, dok se recimo na Splitskom ne može dogoditi da u prvom planu vidimo i čujemo nekog iz unutrašnjosti. . Uz to, stječe se dojam da postoje i glazbeni klanovi, pa ako si izvan toga nemaš šanse za neku širu afirmaciju.
Ima li Mija Dimšić, hrvatska predstavnica za pjesmu Eurovizije u Napulju šanse za neki bolji plasman?
- Volio bih da ima, navijat ću za nju. Međutim, pjesma mi „vuče“ na neku već poznatu skladbu, pa se bojim da će joj to biti minus. Pored toga, hrvatski predstavnici bi na velikim glazbenim natjecanjima trebali pjevati na hrvatskom, bez obzira što će naš jezik malo ljudi razumjeti. Gleda se i ocjenjuje cjelokupni dojam!
U Varaždinu su svoju glazbenu karijeru počeli i neki danas vrhunski, operni interpreti, poput Ruže Pospiš-Baldani, Franje Petrušanca, Nade Puttar Gold i drugih…
- Sva je sreća što su na vrijeme otišli iz ovoga grada. Naime, ovdje su počeli i neki danas veliki dramski umjetnici, ali prije svega, kako čujem, zbog jala i zlobe morali su napustiti ovu sredinu. Evo, godinama se ovdje održava i poznati Špancirfest i godinama na njemu tek tu i tamo možete susresti nekog ovdašnjeg pjevača ili glazbeni sastav. Još nikada nisam čuo da je recimo u Splitu imao neki zapaženi nastup neki pjevač iz Podravine, Zagorja ili Međimurja, dok splitski, odnosno dalmatinski pjevači i klape svako malo ovdje pune dvorane.
Što sada radite, kakvi su vam planovi?
- Završavam pjesme za CD, i pripremam se za snimanje spotova- rekao nam je Nino Golob.
Mladen Pavković