Sve češće se javljaju građani koji se protive uvođenju digitalnih brojila za daljinsko očitovanje potrošnje električe energije i pitaju imaju li ih pravo odbiti te zadržati dosadašnje uređaje i način kontrole potrošnje. Smatraju kako kao potrošači, moraju imati pravo izbora i odbiti uvođenje dodatnog izvora elektromagnetskih polja čija je jedina svrha smanjiti operativne troškove isporučitelju električne energije te omogućiti ukidanje određenog broja radnih mjesta.
Odgovor i pravno tumačenje dala je mr. sc. Ljiljana Boltek, članica HUZEZ-a.
Digitalno brojilo imate pravo odbiti!
Nitko Vam nema pravo nametati ništa, naročito ako se protivi Vašem zdravlju!
1. Nitko Vam ne smije isključiti struju bez vaše suglasnosti!
Ako Vam se iz HEP-a prijete slanjem dopisa „Obavijest o isključenju radi isteka ovjere brojila“, podsjetite ih dopisom na kazneni zakon i Odluku Ustavnog Suda.
Prema Kaznenom zakonu, čl. 216: „Tko uništi, ošteti, izmijeni, učini neuporabljivim, ukloni, isključi ili ometa u radu napravu javne uporabe za vodu, toplinu, plin, električnu ili drugu energiju, ili elektroničku komunikacijsku opremu i time izazove poremećaj u redovitom životu stanovništva, kaznit će se kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.“
Također, u nastavku piše: „Tko kazneno djelo iz stavka 1., 2., ili 3. ovog članka počini iz nehaja, kaznit će se kaznom zakona do 3 godine”.
Postoji i Odluka Ustavnog Suda iz 2007. godine prema kojoj je struja opće dobro i nužna za opstanak običnog čovjeka.
2. Prije zamjene brojila dužni su Vam dati informaciju o brojilu
Pri primitku dopisa „Poziv na dogovor termina zamjene brojila“, sukladno Zakonu o zaštiti potrošača pismenim putem ih zatražite informaciju o tome da li se radi o redovnoj zamjeni istog brojila ili ako se radi o drugačijem brojilu, o kakvom se brojilu radi?
Kao redoviti potrošač i potrošač koji redovito plaća račune za struju te s tog osnova ne postoji razlog za isključenjem struje, za ovu detaljnu infomaciju nikako ne bi trebali a ni smjeli biti uskraćeni. Oni će zasigurno izbjegavati dati pravu ili bilo kakvu informaciju, na Vama je da ustrajete u traženju i dobivanju informacije, posebno ako živite u malom stanu a takvo bi Vam brojilo bilo na vrlo maloj udaljenosti od prostora učestalog boravka a naročito spavaće sobe.
3. Tko ima pravo ulaska u vaš dom?
Bilo da se radi o stanu ili kući, privatno je vlasništvo Ustavom zagarantirano pravo, nepovredivo osim u slučaju na temelju zakona utvrđene javne potrebe i uz pravednu naknadu. Ulazak u svoj dom možete dopustiti isključivo svojom voljom. Čak ni policija bez valjanog sudskog naloga ne može ući u Vaš dom, a kamoli netko samo s radnim nalogom. Ništa se ne mora! Samo se umrijeti mora! U slučaju da Vam žele nasilno ući u Vaš dom i zamijeniti brojilo, možete pozvati policiju te zatražiti zapisnik i identifikaciju onih koji Vam to žele učiniti te upozoriti na članak 216. Kaznenog zakona i kako ćete ih tužiti.
4. Vaše brojilo je vaše vlasništvo
Brojilo je Vaše vlasništvo a sva infrastruktura do brojila je u njihovom vlasništvu. Ako to nije tako, nebi li oni trebali plaćati najam za mjerno mjesto u našem domu? Pokušajte im poslati račun. Uglavnom, dajte im izričito na znanje kako ne želite novo brojilo argument je svakako i kako vaše postojeće jako dobro radi. Ako kažu da odbijanje utječe na kvalitetu rada njihove mreže, vjerujte da to nema veze jedno s dugim.
5. Vaše zdravlje u vašim rukama
Pozovite se na očuvanje Vašeg zdravlja i elektrohipersenzitivnost. Tko bi smio protiv našeg zdravlja? Zakon o zaštiti prava pacijenata. Ako je digitalno brojilo korisno za naše zdravlje, neka Vam dostave najnovije studije koja to dokazuje.
6. Slanje dopisa isključivo putem pošte na odgovornu osobu preporučeno s povratnicom! Ako vas na pošti nastoje uvjeriti u suprotno kako bi trebali slati na tamo neku službu, ustrajte da direktor dopis primi osobno. Bilo što da poduzmu suprotno Vašim očekivanjima i na Vašu štetu, tako znate s kim ćete ući u pravnu bitku i borbu za svoja prava.
7. Imate pravo na samoočitanje brojila
Kao potrošač imate pravo na samoočitanje brojila i dostavu informacija raznim kanalima komunikacije. Na taj način imate kontrolu nad utroškom električne energije, koje gubite pri digitalnom očitanju potrošnje koje ne mora biti jednako vašoj stvarnoj potrošnji.
Što je usluga samoočitanja brojila? Pročitajte na linku OVDJE
Izdavanje/ukidanje odobrenja za samoočitanje – Potražite OVDJE Zahtjev 3 – Obračunski elementi
8. Zatražite montažu brojila na vanjski zid, ogradu ili zajednički ulaz
Kao potrošač imate pravo na demontažu brojila iz vašeg stambenog prostora na sigurnije po zdravlje vanjske odnosno zajedničke prostore. Informirajte se o naknadama i pokušajte ishoditi na njihov trošak.
Demontaža, montaža ili zamjena brojila – Potražite OVDJE Zahtjev 2 – Mjerni uređaj i mjerno mjesto
9. Digitalno brojilo i digitalni euro
Uvođenjem digitalnog brojila uz digitalni euro, omogućit ćete direktno „skidanje“ s računa svih potrošenih iznosa koji mogu i ne moraju biti točni, bez da Vas itko pita koliko Vam je ostalo za osnovni život! Zato, budite Vi pametni a ne vaša brojila!
Ovom pravnom tumačenju dodajemo i sažetak osnovnih tehničkih informacija te rezultate mjerenja zračenja digitalnih brojila objavljenih u znanstvenoj studiji, koje je komentirao Robert Markušić, ing med. Radiol. i mag. oec. , član HUZEZ-a.
Digitalna brojila (Smart metri) koriste za komunikaciju radiofrekvencijsko polje od 0.9, 1.8 ili 2.4 GHz, čime se šalju podaci očitanja energije s različitom učestalošću, odnosno intenzitetom emitiranja, ovisno o tipu brojila. Razine zračenja koje su pokazala mjerenja na raznim udaljenostima, pokazala su da brojila zrače različito u ovisnosti o tipu, ali su se kretala reda veličine od 1 – 400 mW/m2 na 1 metar udaljenosti pa do 2 W/m2 na 30 cm udaljenosti što prelazi čak i službeni limit Hrvatske od 1.6 W/m2 za područja povećane osjetljivosti. Studija “ Utjecaj na zdravlje izloženosti radiofrekvencijama digitalnih brojila ( Health Impacts of Radiofrequency Exposes from Smart Meters) nalazi se na poveznici:
https://www.ccst.us/wp-content/uploads/2011smart-final.pdf
Službeni limiti u Hrvatskoj za područja povećane osjetljivosti propisani su u Tablici 3 u Prilogu Pravilnika o zaštiti od elektromagnetskih polja:
https://narodne> novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_12_146_2740.html
Mjerenja su pokazala 13 mW/m2 na udaljenosti 5 metara do 2 mW/m2 na 10 metara. Zracenje opada sa kvadratom udaljnosti sto znaci da se priblizavanjem izvoru na 1/10 udaljenosti povecava 100 puta. Razina koju za jakost električnog polja preporucuje Vijeće Europe u točki 8.2.1 Rezolucie Potencijalne opasnosti od elektromagnetskih polja i njihov utjecaj na okoliš https://assembly.coe.int/nw/xml/XRef/Xref-XML2HTML-en.asp?fileid=17994
je najviše 0.6 V/m, s tendencijom smanjenja na 0.2 V/m što je ekvivalent gustoće snage od 0.1 mW/m2. Dakle izloženosti na udaljenosti od par metara već mogu deseterostruko prelaziti navedene preporuke Vijeća Europe.
Službeni limiti koje koristi i naše Ministarstvo zdravstva, uzimaju kao kriterij samo zagrijavanje tkiva i zato te razine uglavnom ne prelaze službene limite iz Pravilnika za zaštitu od elektromagnetskih polja. Medjutim ostali subtermički efekti nastaju na znatno nižim razinama od službenih limita i zbog toga je Vijeće Europe, poštujući načelo predostrožnosti (precautionary principle), preporučilo znatno niže razine od limita za termičke učinke.
Kod smart metra radi se o sličnom zračenju kao kod wi-fi rutera ili mobitela. Kakav će biti dugoročni učinak izloženosti još je nepoznatno. Međutim takva izloženost je posve nepotrebna jer se prijenos podataka može raditi preko kablovskog interneta, odnosno rutera. Tako se podaci mogu slati bez izlaganja zračenju. Razina zračenja ovisi o tome koliko je smart metar udaljen od korisnika, odnosno članova kućanstva, pa nije svejedno da li se uređaj nalazi na nekon stupu na dvorištu ili se nalazi na zidu sobe u kojoj se boravi.
Također sam smart metar ne omogućava nikakvu uštedu potrošnje, već samo može dati podatke kada je jeftinija tarifa, što korisnici uglavnom znaju te koriste i bez toga. Ali smart metar sakuplja brojne podatke o načinu potrošnje, pa može pokazati kada je netko prisutan, kada je recimo na putu pa je potrošnja bitno smanjena i slično, tako da dijelom narusava privatnost. Korist za same korisnike je vrlo upitna, ali je očita za isporučitelje električne jer smanjuje njihove troškove.
Istraživanje provedeno u Velikoj Britaniji (“Exposure to Electromagnetic Fields From Smart Utility Meters in GB; Part III) On‐Site Measurements in Homes“)
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7379585/ navodi:
„Rezultati ekoloških mjerenja RF izvora u domovima sugeriraju da je pozadinska izloženost iz pojasa 2 GHz (što uključuje WLAN i Zigbee) slična ili niža od uobičajenih izvora (npr. komunikacija mobilnim telefonom). Nije jednostavno izolirati doprinos pametnih mjerača ukupnoj izloženosti u domu jer su Zigbee signali ugrađeni u isti frekvencijski pojas kao i WLAN uređaji prisutni u okruženju. Čini se da su gustoće snage veće kada su u prostoriji prisutni i WLAN i pametni mjerači, u odnosu na to kada su prisutni samo WLAN uređaji, ili kada su prisutni samo pametni mjerači.“
Kako bismo se zaštitili od nepotrebne dodatne izloženosti radiofrekvencijskom zračenju digitalnih brojila, a ujedno i zaštitili privatnost te izbjegli mogućnost da uvođenjem digitalnog eura, isporučitelj električne energije samovoljno koristi naš bankovni račun za naplatu naše potrošnje, preporuka je da odbijemo zamjenu naših klasičnih brojila “pametnima”.
I za kraj, zapamtite, digitalno brojilo imate pravo odbiti!
Nitko Vam nema pravo nametati ništa, naročito ako se protivi Vašem zdravlju…
Arna Šebalj