Dopustite mi da sve nazočne lijepo pozdravim i čestitam Damiru na priznanju koje mu je dodijelila Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91, na dan 444. obljetnice velejunačke obrane Gvozdanskog i na dan 30. obljetnice priznanja Republike Hrvatske od Svete Stolice i pape Ivana Pavla II.
Moje veliko zadovoljstvo je što uz ovu dodjelu mogu predstaviti moju knjigu „Damir Borovčak u mojim knjigama“, pa se zahvaljujem svima koji su na razne načine pomogli da je danas imamo. Posebno ću izdvojiti samo g. Branka Hrkača koji je ponovno sjajno napravio korice knjige.
Kao što sam naslov knjige kaže knjiga govori o jednom malom dijelu djelovanja Damira Borovčaka, a to je naša suradnja – suradnja koja je vidljiva u raznim mojim knjigama. Već prvi tekstovi u knjizi pokazuju da smo tu suradnju započeli na amac-mreži još tijekom mog boravka u Australiji.
Osim onoga što je dano u knjizi naglasio bih našu suradnju na otvorenim pismima, a većina pisama koje smo zajedno potpisali nabrojena su u Uvodu knjige.
Posebno su mi drage njegove reportaže s predstavljanja nekih mojih knjiga ili nekih drugih događaja na kojima smo obojica sudjelovali kao što je naša borba da se u RH prizna Hrvatska pravoslavna crkva, pa mi je veliko zadovoljstvo pozdraviti arhiepiskopa HPC Aleksandra.
Međutim, iako se knjiga – kao što je rečeno – odnosi na mali dio djelovanja Damira Borovčaka, ipak ona daje naznake njegovog ukupnog djelovanja. Zbog toga je sam Uvod dan na tridesetak strana i on pokazuje kako se može napisati puno sličnih knjiga samo o pojedinim područjima Damirovog djelovanja.
Taj Uvod počinje Damirovim životopisom iz kojeg izdvajam:
„U veljači 1991. vratio se iz Kanade u obranu domovine na osobni poziv predsjednika dr. Franje Tuđmana pri njegovu posjetu Torontu 22. rujna 1990. godine. Bio je ratni tajnik za iseljeništvo u Središnjici HDZ-a, a potom pomoćnik ministra u Ministarstvu iseljeništva RH, u mandatu ministra dr. Zdravka Sančevića.“
Doista je neobično da već tada nisam upoznao Damira jer sam u više navrata bio kod ministra Sančevića koji me je nagovarao da odem s njim kod predsjednika Tuđmana. Umjesto toga predložio sam mu da kod Predsjednika ode više nas Bokeljskih Hrvata, ali to nije realizirano jer sam otišao u Australiju na poziv Sveučilišta La Trobe.
Zapravo Damirov Životopis u knjizi počinje njegovim publicističkim podatcima – ipak nas je povezalo pisanje, zar ne? Potom slijede autobiografski podatci. Sigurno će svima biti drago pročitati ih.
Nevjerojatne je koliko je inicijativa pokrenuo Damir:
- AMAC-RB mreža
- APEL za Knin
- Crkva Gospe Velikog Hrvatskog Krsnog Zavjeta u Kninu
- Izumitelj David Schwarz (1850. – 1897.)
- Hrvatski populacijski pokret – HPP
- RADIO MARIJA – Vjera u sjeni politike
- Prosvjed obespravljenih hrvatskih policajaca
- Hrvatski branitelj Mladen Kirasić (*1939. – 2008.)
- Stipendija za studenta
- Razotkrivanje komunističkih zločina u Maclju
- Istina o Donjim Mostima
- Sv. Josip zaštitnik Domovine
- Sv. Josip u Hrvatskom saboru
- Hrvatsko kulturno vijeće i Portal HKV-a
- Hrvatski branitelj dragovoljac Izudin Bečirčić
- Prijedlog imenovanja ulice biskupa Martina Borkovića
- Istina o genocidu u Zrinu
- Obnova groba Prosinačkih žrtava
- Gvozdansko – hrvatsko velejunaštvo bez svjetskog uzora
- Štrajk glađu – Vlado Vladić
- Prijedlog spomen-ploče 7. listopada 1991.
- Obespravljeni ravnatelj škole prof. Krešimir Mihajlović
- Hrvatski branitelj Veljko Marić osuđen u Beogradu
- Traženje groba Frana Živičnjaka
- Prijedlog spomen-dana 20. lipnja 1928.
- Obnova Hrvatske pravoslavne Crkve
- Zaklada Predziđe kršćanstva
Da, golemo je područje na kojem djeluje Damir Borovčak i vjerojatno skoro svaka od ovih inicijativa zavrjeđuje zasebnu knjigu.
Damir Borovčak neumorni je širitelj štovanja sv. Josipa kao zaštitnika hrvatske domovine. U svojim je tekstovima i javnim nastupima neprestano podsjećao na dugu tradiciju štovanja toga svetca u hrvatskom narodu, a napose na odluku Hrvatskoga sabora koji je upravo sv. Josipa 1687. godine proglasio zaštitnikom hrvatskoga kraljevstva. Idejni je začetnik i poticatelj postavljanja reljefa sv. Josipa (sv. Obitelji) na ulaz u Hrvatski sabor 2008. godine. S pravom možemo napisati da je među hrvatskim katoličkim vjernicima laicima Borovčak jedan od najzaslužnijih obnovitelja čašćenja toga svetca u našem narodu, svetca po kojem sam i ja dobio ime, pa vam je sigurno jasno zašto sam izdvojio ovu njegovu inicijativu.
Od Damirovih nagrada spomenut ću državna odličja:
Spomenica domovinske zahvalnosti, Red hrvatskog pletera i Red Danice hrvatske s likom Katarine Zrinske kao i to da je Damir dobio s ovim današnjim 39 priznanja i zahvalnice.
Danas ovdje predstavljamo i Damirovu sedamnaestu knjigu Razgovori o vjeri i domoljublju. U uvodu knjige navedeni su i njegovi govori, predavanja, osvrti – njih 28..
Osim višegodišnjega radijskoga angažmana na Radio Mariji, posebice stalnom mjesečnom emisijom Vjera u sjeni politike kroz nepunih 15 godina, Borovčak je ujedno autor mnogih osvrta, prikaza knjiga, komentara na aktualna zbivanja i putopisnih reportaža, koje je objavljivao u raznim tiskanim i elektroničkim medijima. Manji dio tih pisanih sadržaja objavljen je u knjigama Voliš li Hrvatsku (Zagreb, 2007.), Hrvatski osvrti (Zagreb, 2009.) a ponešto i u ovoj mojoj knjizi. Ostalo je – nažalost – rasuto diljem domovinske i iseljene Hrvatske po mnogim novinama, časopisima, knjigama drugih autora i po elektroničkim portalima, pa bi sigurno bilo vrijedno sakupiti ih i objaviti u jednoj knjizi.
Da puno je mogućnosti za dalja istraživanja rada velikog hrvatskog domoljuba Damira Borovčaka.
Posebno su Damiru zahvalni oni hrvatski publicisti kojima je pomogao u prijevodu i tiskanju njihovih knjiga na Engleskom jeziku.
HVALA.
Josip Pečarić