Prijedlog za pokretanje unutarnjeg nadzora
Dopisom br. KR-Us-257/19 od 5. lipnja 2019., (umjesto obrazložene meritorne državno – odvjetničke odluke) Krešimir Bačić iz Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala, svjesno i namjerno je dezinformacijama pokušao obmanuti podnositelja kaznene prijave zaprimljene 12. ožujka 2019., u namjeri da izbjegne pokretanje istrage protiv pravosudnih dužnosnika i službenika zbog otuđenja isprava iz zemljišnih knjiga i izlučivanja/škartiranja isprava iz arhiva suda prije nego je protekao propisani rok za njihovo škartiranje.
Državno odvjetništvo je nakon ukidanja državnog pravobraniteljstva dovedeno u položaj da kazneno istražuje i goni pravosudne dužnosnike i istodobno na sudu zastupa (brani) ”državu” odgovornu za štete počinjene od sudaca i ostalih pravosudnih namještenika.
Nakon pokušanog dezinformiranja dopisom KR-Us-257/19 od 5. lipnja 2019., predloženo je (prvi puta) glavnom državnom odvjetniku pokretanje postupka unutarnjeg nadzora. Predlagatelju unutarnjeg nadzora, međutim, umjesto odluke o predloženom nadzoru dostavljena je neobrazložena obavijest Zorke Fumić broj: KR-DO-043/2019 od 8. kolovoza 2019. godine da će ”dobiti meritornu državno-odvjetničku odluku”.
Time je Državno odvjetništvo izbjeglo donošenje odluke o predloženom unutarnjem nadzoru, ali prihvatilo odustajanje od ranije neistinite državno-odvjetničke obavijesti Krešimira Bačića br. KR-Us-257/19 od 5. lipnja 2019. godine.
Navedenim dopisom Krešimira Bačića, kao neistinitom državno-odvjetničkom ispravom pokušalo se dezinformirati, a dopisom Zorke Fumić br:: : KR-DO-043/2019 od 8. kolovoza 2019., obmanuti predlagatelja unutarnjeg nadzora:
- da otuđene isprave:Z-12880/96, Z-12881/96,Z-12882/96, Z-12883/96, Z-12884/96,Z-12885/96, Z-12886/96: nisu otuđene i da se ”nalaze pohranjene u zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog građanskog suda u Zagrebu, da se čuvaju na zakonom propisan način i da je u njih moguće dobiti uvid u uredovno vrijeme suda za stranke”. Obavljenim uvidom u zemljišne knjige i izjavama svjedoka s potpisima ovjerenim kod javnog bilježnika dokazano je da suprotno tvrdnji Krešimira Bačića navedenih isprava u sudu nema i da zbog toga tih isprava nema nije moguć niti uvid u njih (izjava priložena prijedlogu za pokretanje unutarnjeg nadzora).
- da je ”predmetni spis doista izlučen iz arhiva suda prije nego je protekao propisani rok za njegovo škartiranje”, ali da se prema Bačiću zbog toga ne treba (!?) voditi nikakav postupak,
- da je kaznena prijava za potrebe izbjegavanja istrage preimenovana u „podnesak“ koji se stavlja „ad acta”,
- da je obaviješću Zorke Fumić broj: KR-DO-043/2019 od 8. kolovoza 2019., izbjegnuto izjašnjavanje o predloženom postupku unutarnjeg nadzora,
- da je umjesto najavljene obrazložene meritorne državno-odvjetničke odluke Krešimir Bačić dostavio neobrazloženu i ničim argumentiranu obavijest o odbačaju kaznene prijave.
U neobrazloženoj obavijesti (?!) o odbačaju KR-US-117/2020 od 14. svibnja 2020., Krešimir Bačić tvrdi da podnosutelj kaznene prijave kao profesionalni novinar ”nema status oštećenika, već to svojstvo imaju Hrvatsko novinarsko društvo i drugi suvlasnici nekretnine upisane u zk. ul. 10218 k.o. Grad Zagreb”.
Nerazumljivo je kako bi se radilo o vlasništvu, ako nema isprava na temelju kojih bi navedeno vlasništvo bilo stečeno? Proizlazi da bi sporni vlasnici nekretnine bili „oštećenici“, a da preispitivanje njihovog vlasništva za koje nema isprava nikako ne bi bilo moguće. Neprihvatljivo je to, jer su isprave o stjecanju vlasništva sastavni dio zbirke isprava i moraju se čuvati trajno, i samim time su sastavni dio zemljišnih knjiga.
Krešimir Bačić je dostavom neobrazložene obavijesti br: KR-US-117/2020 od 14. svibnja 2020., isključivo predlagatelju unutarnjeg nadzora izbjegao dostaviti kompletno rješenje o ”meritornoj državno-odvjetničkoj odluci” s obrazloženim razlozima odbačaja, ne samo podnositelju kaznene prijave nego i Hrvatskom novinarskom društvu i drugim suvlasnicima nekretnine koje je sam proglasio oštećenicima.
Time što rješenje s razlozima odbačaja nije dostavljeno ni podnositelju kaznene prijave ni ostalim pravnim i fizičkim osobama koje Krešimir Bačić smatra oštećenicima, uskraćeno je pravo preuzimanja kaznenog progona.
Stoga opetovano predlažem da se unutarnjim nadzorom provjeri zakonitost postupanja Krešimira Bačića, a sada i Zorke Fumić (jer po njezinom dopisu Krešimir Bačić nije postupio), zatim da se provjeri gdje su nestale isprave o navodnom stjecanju vlasništva a koje se ne nalaze u Zemljišnoknjižnom odjelu Općinskog građanskog suda u Zagrebu, tko su počinitelji otuđivanja isprava iz suda, a tko odgovorne osobe, kao i do kojih saznanja se došlo u pogledu otuđenih isprava i prije propisanog roka škartiranih isprava iz arhive suda, te jesu li odluke o obavijesti KR-Us-257/19 od 5. lipnja 2019., i obavijesti KR-DO-943/2019., od 8. kolovoza 2019., razmatrane i usvojene na kolegijima Državnog odvjetništva i Ureda za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala.
Molim da me se izvijesti o tome što će glavni državni odvjetnik poduzeti s obzirom na izbjegavanja istraga zbog krađe sudskih isprava, nepropisnog izlučivanj/škartiranja isprava u arhivi suda i neistinitih državnoodvjetničkih isprava Krešimira Bačića i Zorke Fumić.
S poštovanjem,
Ivica Grčar