GRAĐANSKA INICIJATIVA PREMANTURE
GRAĐANSKA INICIJATIVA ŽUĆO, PULA
DRŽAVNOM INSPEKTORATU REPUBLIKE HRVATSKE
Središnjem uredu
Poštovana gospođo Piskač,
odgovaram na Vaš dopis od 23.05.2025. kao koordinator Građanskih inicijativa, kao branitelj i kao građanin, bivši građevinski inspektor.
Zahvaljujem Vam na dostavi brojčanih podataka, no podaci o rušenju bespravnih gradnja te vraćanje prostora u prvobitno stanje, u koliziji su sa stvarnim stanjem. Konkretno na području Kamenjaka, po našem pregledu na terenu – nije uklonjena niti jedna bespravna građevina, a ne 18, kako vi navodite. Najistaknutije bespravne građevine uz samo more u općini Medulin stoje, koriste se i dalje se iznajmljuju. Osim toga, u podatku da je ”osnovom postupanja građevinske inspekcije uklonjeno cca 2.000 nezakonitih građevina iz prostora” nedostaje vremenski rok u kojem je to izvršeno.
Izjavom Glavnog inspektora, gospodina Mikulića u Istri, prije akcije u travnju 2023., saznali smo da je u postojanju Republike Hrvatske (dakle u 33 godine) srušeno 938 bespravnih objekata. U samoj akciji do sredine 2023. uklonjeno je još 14 objekata, pa su do dana, 1. srpnja te godine sve zajedno – uklonjene 952 bespravne gradnje. To znači da se godišnje ruši svega oko 30 bespravnih gradnja. Zbog toga u Građanskim inicijativama, sumnjamo u podatak cca 2.000., ali ako je i točan – to je daleko premalo. Bile bi potrebne stotine godina da se takvim tempom razoreni prostor Domovine dovede u prvobitno stanje.
Što se tiče novčanih kazna, to je ispravno po zakonu – ali je nedovoljno za zaustavljanje razaranja hrvatskog prostora. Sve bespravne građevine se koriste ili iznajmljuju bez doprinosa i poreza pa se kazne lako refundiraju. Osim toga, ne naplaćuju se svakome zbog teškog otkrivanja identiteta bespravnih graditelja, ali i zbog korupcije. Evidentno je da svaka bespravna gradnja ima u sebi i koruptivni dio.
Otvorene su sumnje građana u nadležne institucije po pitanju zaštite ”nedodirljivih” bespravnih graditelja skupih građevina; vila s bazenima, stambenih naselja, apartmana, turističkih resorta i kampova. Razoreni su prostori obale, otoka, mora, pomorskog dobra, rijeka, šuma, arheoloških nalazišta i poljoprivrednog zemljišta. Izgubljene su milijarde eura, uništeni su neprocjenjivi, najbolji prirodni resursi, a ne koristi se učinkoviti Kazneni zakon kojim bi se nedvojbeno riješio problem.
Članak 212. KZH
Republika Hrvatska dužna je i svakoga tko gradi građevinu u području koje je propisom ili odlukom nadležnog tijela proglašeno zaštićenom prirodnom vrijednosti, kulturnim dobrom ili drugim područjem od posebnog interesa za Republiku Hrvatsku, kazniti kaznom zatvora od šest mjeseci do pet godina.
Nakon uhićenih pet Hrvata, pet Slovenaca i pet Austrijanaca razbježale bi se mase turista s naše obale a mnogi bi i porušili svoja kaznena djela. Vrlo brzo bi se zauvijek zaustavila bespravna gradnja – inače nepoznat pojam u razvijenom dijelu Europe.
Na sve ovo Državni inspektorat se može braniti sporošću upravnih procesa inspekcijskih postupaka. Znamo da postavljene table na bespravne objekte o zabrani daljnje gradnje često ”nestaju preko noći” i da se većina gradnja nastavlja do kraja te se godinama koristi ili iznajmljuje. No, Državni inspektorat se nikako ne može obraniti od istine da ignorira Kazneni zakon RH, kojim lako može zaustaviti bespravnu gradnju i vratiti prostor Domovine u prvobitno stanje. Znamo da Inspektorat nema ingerencije u tom zakonu i ne može ga izvršavati – ali može inzistirati stotinu puta ako treba – na provođenju tog zakona. Pravna država ne može dozvoliti današnje stanje; uklanjanje oko 30 bespravnih gradnja/godišnje i istovremeno izgradnja najmanje tisuću bespravnih vikendica ili vila na obalama Jadrana ili u šumama
Kao branitelj, dragovoljac 91′, odlikovani časnik Specijalnih postrojba Domovinskog rata, branio sam sve stanovnike Hrvatske, ali i granicu Republike Hrvatske. Tko god nasilno prelazi tu granicu ili razara prostor Domovine i danas je moj neprijatelj. Zbog toga ne mogu tolerirati uništavanje Domovine. Učinit ću sve u granicama zakona – da ukažem na put k rješenju. I ovim dopisom to dokazujem.
Kao građanin, bivši građevinski inspektor i kasnije predstojnik Ureda za urbanizam, graditeljstvo i stambeno komunalne poslove, poznajem probleme bespravne gradnje. Bilo je teško rušiti bespravne gradnje prije donošenja spomenutog članka 212. KZH. No, s obzirom da je taj zakon odavno otvorio velike mogućnosti spašavanja milijardske štete Republici Hrvatskoj, smatram da je ovo neprovođenje KZH, barem u najvećim slučajevima razaranja prirodnih resursa, kršenje Ustava RH.
Kolektivni hrvatski mozak ne može se vječno zavaravati spinovima o ”suzbijanju bespravne gradnje” dok su ta kaznena djela u vrtoglavom usponu. Samo Istra ima oko 50.000 bespravnih gradnja.
Premantura, 25.05.2025.
S osobitim poštovanjem.
Saša Radović, mag ing. arch.