Podjeli
Nedavno me je poslovni magazin pitao za mišljenje o stanju naše elektroenergetske mreže. Moj odgovor nije bio za tiskanje u ozbiljnom časopisu jer smatram najprikladnije citirati drugi dio jednog zločestog vica: „Šuti sine, kakav je tulum bio, dobro je da ne laješ“.
S obzirom koja je ekipa zgubidana upravljala hrvatskom energetikom posljednjih tridesetak godina, trebamo biti zadovoljni što nemamo redukcija. Ja se svako jutro ugodno iznenadim kad se u kupaonici svjetlo ipak uključi.
Upravljanje mrežom je regulirana djelatnost. Investicije se planiraju na odgovarajući način kroz planove razvoja koji pokrivaju 10-godišnje razdoblje. Svi planovi razvoja mreže moraju biti harmonizirani na Europskoj razini, a svaku pojedinu investiciju odobrava Hrvatska energetska regulatorna agencija (HERA). Odobravanje planova razvoja odnosno investicija, uz tarifiranje je najvažnija regulatorna djelatnost. Zadnji odobreni plan razvoja HOPS-a je iz prosinca 2021. godine. Dakle, dostavljeni planovi HOPS-a za posljednje dvije godine nisu odobreni, pa se nikakve investicije ne bi niti trebale događati.
HERA već treću godinu nema Predsjednika i člana Upravnog vijeća, a uskoro isječe mandat još jednom članu. Kad HOPS pošalje redovan plan razvoja na odobrenje, iz HERA-e godinu dana neće doći ni pismo ni razglednica. A nakon godinu dana se na odobrenje već treba slati novi plan razvoja za sljedeće razdoblje. Što toj ekipi prolazi kroz glavu kad prime u pošti novi razvojni plan a prošlogodišnji nisu ni pogledali? Pretpostavljam da puknu od smijeha i izbelje se jedan drugome. Valjda se vrate tulumarenju. Svoju masno veliku plaću su uredno primili, a svoj glavni posao niti blizu odradili.
Treba primijetiti da su jedina veća ulaganja koje je naša mreža doživjela u posljednjih tridesetak godina bila sa svrhom pogodovanja razvoja susjednih ekonomija, nikako našeg razvoja. Sve što treba usporediti su karte prijenosne mreže krajem devedesetih i danas. I laicima je vidljivo da smo s Mađarskom povezani nekoliko puta jače nego je to potrebno i opravdano. Razvoj mreže u korist susjeda je posebno vidljiv u kartama plinske mreže. Ogromna sredstva su uložena u plinovod od Županje do mađarske granice, koji je desetak godina bio prazan. Plinovod prema Dalmaciji je druga vrsta hrvatske energetske tragedije.
U vremenima kada EU države planiraju dekomisiju svojih plinskih mreža, mi smo nedavno odobrili gradnju novih plinskih dionica u vrijednosti gotovo 600 milijuna EUR, gotovo isključivo u korist mađarske ekonomije. Trošak gradnje u potpunosti plaćamo mi, a zbog regulatornih propisa, trošak korištenja te mreže ne možemo niti naplatiti od susjeda. S tim iznosom smo mogli u potpunosti raspolagati kako smo htjeli. Mogli smo obnoviti dobar dio naše elektroenergetske mreže. Mogli smo uložiti u još šest Rimaca. Ipak, netko je odlučio naših 600 milijuna EUR uložiti u mađarsku ekonomiju.
Pogodovanje mađarskim, donedavno mađarsko-ruskim interesima je bio i ostao nadstranački i među-generacijski projekt serije hrvatskih vlada, od 2001. do danas.
Vlasnik elektroprijenosne mreže je HOPS, članica HEP grupe. Ako je naša prijenosna mreža relikt prošlosti, ni naš HEP nije puno bolji. HEP se u cijeloj ovoj priči o energetskoj tranziciji potpuno izgubio i zaglavio u devedesetima. Ne zaboravimo da se radi o firmi koja svoju tvrtku za razvoj obnovljivih izvora energije, HEP OIE d.o.o., u čiji je razvoj tijekom deset godina njenog postojanja uložio značajna sredstva, ukida 2015. godine kao suvišnu. A iste godine s Marubenijem potpisuje sporazum za razvoj nove termoelektrane na ugljen. Umjesto da, kao i sve druge normalne elektroprivrede u EU, razvija nove kapacitete u obnovljivim izvorima, HEP ulaže još nekoliko godina u razvoj elektrane na ugljen na koju troši preko 30 milijuna EUR. Naravno, samo na papire. Niti jedan vijak nije kupljen iz tih milijuna.
HEP je dragocjeno vrijeme gubio na pranje novca u tehnologiji za koju je tada i djeci bilo jasno da se neće izgraditi. Ali je 30 milijuna EUR pronašlo vesele džepove.
Nadalje, skrenuo bih pažnju na neopisivo bedasti stav HUP-a, koji smatra da su mrežarine plaćene HOPS-u i HEP-ODS-u nekakav parafiskalni namet koje treba ukinuti. Jedan od uzroka današnjih problema s mrežom je posljedica populističkog smanjenja mrežarine 2019. godine, na pritisak HUP-a. Tamo izgleda nema suvislih koji su u životu vidjeli dalekovod.
Moj je zaključak da se sljedećih nekoliko godina ništa neće promijeniti. O istim ovim temama će se sigurno razglabati i sljedeće godine. Vjerojatno i sljedećih nekoliko godina.
HOPS će slati planove razvoja. Ekipa u HERA-i će se svake godine na to upišati od smijeha.
Svatko tko od istih ljudi i istog sustava ovaj put očekuje nekakav drugačiji rezultat, trebao bi ponovno razmisliti.
Za početak, HERA-u bi trebalo potpuno ukinuti i krenuti ispočetka s regulacijom energetskih djelatnosti.
HOPS treba potpuno izdvojiti iz HEP-a i ustrojiti ga kao Neovisnog operatora sustava.
Zdeslav Matić
Podjeli