Podjeli

HRVATSKA NETTO IZVOZNIK ELEKTRIČNE ENERGIJE!

Na ovogodišnjem energetskom forumu Interenef, ravnateljica Uprave za energetiku, ministarstva gospodarstva, dr. sc. Kristina Čelić, izjavila je, navodimo

..“. kada uzmemo u obzir sve ono što je proizvedeno u Hrvatskoj, uključujući plovicu hrvatskog dijela NUKLEARNE ELEKTRANE KRŠKO,  mi sm prošle godine bili netto izvoznici električne energije.“.

To je naoko točna informacija samo ako pogledamo u godišnje izvješće HERA-e za 2023. godinu (slika 4.2.42., str 113, “Neto uvoz” s NEK-om -426 GWh).

Ovo godišnje izvješće (koje vrvi netočnostima) na sjednici saborskog odbora za gospodarstvo održanoj 25.09.2024., samo je primljeno na znanje.

Ako u isto vrijeme pogledamo mrežnu stranicu HEP Opskrbe (https://www.hep.hr/opskrba/trziste-elektricne-energije/trziste/izvori-energije/1385?fbclid= ) vidjeri ćemo strukturu izvora električne energije u 2023.

U 2023. HEP grupa raspolagala je sa 22 TWh proizvedene i kupljene električne energije, a HEP Opskrba prodala je svojim kupcima u Hrvatskoj 8,4 TWh električne energije.

Izvori električne energije

Proizvodnja i nabava električne energije                    GWh

Hidroelektrane                                                 7.495

Termoelektrane                                                4.723

Nuklearna elektrana Krško                              2.666

OIE                                                                          319

Otkup iz OIE                                                       1.175

Uvoz                                                                    5.673

UKUPNO RASPOLOŽIVO                                                22.051

Pogotovo je porazno za ravnateljicu Uprave za energetiku, ministarstva gospodarstva, u dva mandata dr. sc. Kristina Čelić objava udruženja OIEH od 8. listopada 2024. OIEH navode:e

…“….Kada se tržišna vrijednost uvezene energije (135 milijuna eura) zbroji s tržišnom vrijednošću emisija CO2 iz elektrana na fosilna goriva (44 milijuna eura) i troškovima uvezenih sirovina za ta postrojenja (110 milijuna eura), ukupni iznos je 289 milijuna eura, koliko je Hrvatska nepotrebno platila.

Taj bi iznos bio dovoljan za izgradnju kritične mrežne infrastrukture potrebne za prilagodbu potrebnih kapaciteta obnovljivih izvora energije (novi 400 kV dalekovod od TS Konjsko (Split) do TS Melina (Rijeka))..“… Struktura izvora za period lipanj – kolovoz prikazan je na slici.

Kako se moglo dogoditi da ravnateljica Uprave za energetiku, ministarstva gospodarstva, dr. sc. Kristina Čelić još uvijek obnaša ključnu dužnost hrvatske energetike?

Anđelko Jeličić


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.

More in:Energetika