Podjeli

Hrvatska svoj oslobodilački Domovinski rat protiv velikosrpske agresije i domaćih izdajica nije dobila samo na terenu, nego i ustrajnim, točnim i pravovremenim izvješćima brojnih novinara i foto reportera, od kojih su neki, na žalost, žrtvovali i život kako bi pravovaljano izvijestili svijet o užasima, patnjama i boli koju je prolazio jedan mali narod u borbi za svoju slobodu.

U Koprivnici je, u sklopu slavne 117. brigade Hrvatske vojske, pod zapovjedništvom Dragutina Kralja, 25. listopada 1991., počeo izlaziti prvi hrvatski vojni list – „Gardist“, (glavni urednik Mladen Pavković), kojeg smo u početku (dva-tri broja) vodili pod glasilo vojne pošte 2139 Koprivnica. Prije toga, početkom rujna, Vladimir Kostjuk i moja malenkost osmislili smo jedan od najpoznatijih ratnih plakata s nazivom „Hrvatska vas zove“, koji je, još u vrijeme kad je zločinačka JNA bila ovdje, lijepljen po Koprivnici i Podravini, ali i po Osijeku. Zahvaljujući i tom plakatu iznimno veliki broj građana, poglavito mladih, javio se u Hrvatsku vojsku. Za prve brojeve „Gardista“, na žalost, nismo mogli prikupiti veći broj suradnika, poglavito ne u Koprivnici. Ljudi su se bojali pisati, ali kako je vrijeme odmicalo sve ih je ipak bilo više. Među prvima smo dobili službena dopuštenja da pišemo s prvih crta obrane. Novine su se mogle, besplatno, svakog tjedna nabaviti i na novinskim kioscima, a redovno su ih primali i branitelji na terenu. „Gardist“ je izlazio i nakon „gašenja“ 117. brigade u srpnju 1992., sve do sredine 1993. Kasnije je tiskan i reprint ovih novina, čiji se originalni brojevi još mogu naći u ponekom muzeju ili knjižnici.

Umirovljeni general bojnik Ivan Tolj, koji je dao izniman obol u hrvatskoj promidžbi tijekom Domovinskog rata, jednom je uz ostalo podsjetio da su se i na terenu pojavljivali listovi pojedinih postrojbi, koje su uređivali ipedeovci.

  • Tako se pojavio i „Gardist“ u Koprivnici, koji je uređivao novinar Mladen Pavković. Prvi broj izašao je čak i prije našeg prvog broja „Hrvatskog vojnika“. Ti listovi nisu bili ni sadržajem, ni obimom veliki, ali su značajno utjecali na zbivanja na terenu i na borbeni moral i  bojnu spremnost postrojbi. I o „Gardistu“ i ostalim sličnim  listovima pisali smo u „Hrvatskom vojniku“, koji je ipak bio stožerno i ključno glasilo MORH-a i Hrvatske vojske – naglasio je Tolj, dok je ratni zapovjednik 117-te brigade Dragutin Kralj dodao:
  • Može misliti i govoriti što god hoće, ali na početku Domovinskog rata imali smo najbolju IPD-e službu. Sve njihove aktivnosti, a bilo ih je uistinu puno, objavljene su i u knjizi „Istinom protiv sile“ ….

Uredništvo „Gardista“ za istinu se borilo i na više drugačijih načina, sve pod motom – „Hrvatska vas zove“, kojeg sam, zašto ne reći,  također izmislio. Prvi smo u Hrvatskoj vojsci organizirali izložbu ratnih fotografija, koju je posjetio i cijeli tadašnji državni vrh na čelu s predsjednikom RH i vojskovođom dr. Franjom Tuđmanom, humanitarne likovne i ine kolonije, tiskali ratne plakate, knjige, snimali dokumentarne filmove, otkrivali spomen obilježja i drugo.

„Gardist“ su, po mnogima,  bile novine koje su se s nestrpljenjem očekivale i koje su ispunile svoju ratnu zadaću, a koje su ušle i u povijest hrvatskog novinarstva.

Mladen Pavković,

predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91.(UHBDR91.)


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.

More in:Branitelji