Božićno vrijeme je razdoblje u kojem promičemo solidarnost, zajedništvo i humanost. Božić je i vrijeme za okupljanje i organiziranje raznih vrste pomoći i potpora, posebno za one potrebite. Umirovljenici su tijekom božićnih blagdana često u središtu ovih inicijativa, jer su mnogi od njih suočeni s financijskim poteškoćama zbog malih mirovina koje im jedva omogućuju pokrivanje osnovnih troškova, a mnogima nažalost i toliko.
Božićnica pak mnogim umirovljenicima može donijeti barem malo olakšanja i omogućiti im da blagdane provedu dostojanstveno. No, kada božićnicu dobije samo dio umirovljenika, dok je drugi dio izostavljen, uglavnom zbog mjesta prebivališta, onda to stvara nepravednu situaciju koja narušava duh ravnopravnosti i zajedništva koji bi trebao obilježavati Božić.
U Hrvatskoj neki gradovi i općine (JLS) isplaćuju božićnice umirovljenicima, dok mnogi drugi to ne čine jer im to ne dopuštaju financijske mogućnosti. To znači da umirovljenici koji žive u financijski stabilnijim gradovima i općinama imaju puno veće šanse za primanje božićnice, u nekim sredinama i pozamašne iznose, dok oni u manje razvijenim sredinama uglavnom ostaju bez božićnice. Ovakva praksa dovodi do ozbiljnih nejednakosti i produbljuje već postojeće razlike među umirovljenicima što nije u skladu sa osnovnim načelima socijalne pravde, još manje sa porukama koje blagdan Božića donosi.
Božić je blagdan koji predstavlja zajedništvo, darivanje i solidarnost stoga duh Božića mora nadilaziti administrativne i financijske granice JLS jer je nepravedno i neprihvatljivo da neki umirovljenici ostanu uskraćeni za božićnicu samo zbog mjesta u kojem žive. Božićnica bi trebala biti univerzalna za sve umirovljenike, kako bi i oni koji žive u manje razvijenim sredinama mogli osjetiti podršku i duh zajednice u vrijeme blagdana. Kad bi Vlada osigurala jednaku božićnicu za sve umirovljenike, što BUZ već dugo zagovara, ili barem sufinancirala one lokalne jedinice koje ne mogu same pokriti taj trošak, učinila bi ujedno i veliki korak prema smanjenju nejednakosti među umirovljenicima.
Mnogi umirovljenici već se dugo suočavaju sa financijskim poteškoćama zbog niskih mirovina i visokih troškova života, a troškovi tijekom blagdana samo dodatno opterećuju njihov proračun. Božićnica bi za sve umirovljenike, makar bila simbolična, bila značajna gesta podrške i priznavanja njihovog doprinosa društvu kroz radni vijek. Kad bi se božićnica isplaćivala svim umirovljenicima, bez obzira na mjesto prebivališta, Vlada bi pokazala da je svjesna njihovih potreba i da cijeni njihov doprinos što bi ujedno bio i dokaz empatije prema potrebitima, posebno prema umirovljenicima od kojih je većina sa mirovinom oko ili ispod linije siromaštva.
Jedno od mogućih rješenja moglo bi biti donošenje zakonske regulative koja bi osigurala jednak pristup božićnicama svim umirovljenicima u Hrvatskoj. Državna razina bi, umjesto JLS, trebala preuzeti odgovornost za isplatu božićnica ili barem uvesti sufinanciranje koje bi omogućilo financijski slabijim JLS da svojim umirovljenicima omoguće božićnicu. Uvođenjem takve regulative smanjila bi se financijska opterećenja na JLS i osigurala pravednost među svim umirovljenicima. Ova inicijativa BUZ-a, osim što bi osigurala pravedniji tretman za umirovljenike, imala bi i pozitivne ekonomske učinke jer bi umirovljenici dodatna sredstva najvjerojatnije potrošili u trgovinama čime bi kroz PDV dobar dio dobivene božićnice brzo vratili u proračun
Božićnica za umirovljenike ne bi trebala ovisiti o tome gdje umirovljenici žive. Ona bi trebala biti univerzalna, jer Božić pripada svima, a ne samo nekima. Osiguravanjem božićnice za sve umirovljenike, ne samo da bi se mnogima od njih pružila prijeko potrebna financijska pomoć, već bi se poslala i poruka solidarnosti, zajedništva i poštovanja prema onima koji su cijeli život doprinosili društvu. Božićnica za sve umirovljenike bila bi istinski simbol božićnog duha, jednakosti, pravednosti i otvorenosti za sve.
NEKA BOŽIĆ BUDE SVIMA!
U Zagrebu, 12.11.2024.
Predsjednik BUZ
Milivoj Špika prof.