Podjeli

Iako formalno Vlada na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem u odluci koji će borbeni zrakoplov kupiti za Hrvatsko ratno zrakoplovstvo ima izbor između francuske ponude polovnog “Rafale” i američke ponude novog F-16 Block 70 odluka o tome je već odavno donesena. Nabava novog višenamjenskog zrakoplova koji će zamijeniti dosadašnju flotu ruskih “migova” ne predstavlja isključivo vojno tehničko pitanje, ona je s obzirom na okolnosti u kojim je stvorena hrvatska država i izuzetno političko pitanje. O tome se više vodilo računa prilikom prethodne neuspjele nabave izraelskog polovnog zrakoplova F-16 koja je nažalost blokirana zbog američke blokade tog posla s Izraelom.

Iako je taj pokušaj propao, u novim okolnostima, vodeći računa o političkoj dimenziji kupnje višenamjenskog borbenog zrakoplova, početna hrvatska pozicija u toj nabavi teškoj najmanje milijardu eura trebala je biti politička a ne vojno tehnička i financijska komponenta tog izuzetno važnog posla. Jednostavnije rečeno pri odluci za koji se borbeni zrakoplov opredijeliti trebalo je prvenstveno voditi računa o strateškom partnerstvu hrvatskih oružanih snaga sa saveznicima koji su se dokazali ne samo kroz povijest borbe hrvatskoga naroda za vlastitu državu nego posebice u bliskoj prošlosti u obrambenom Domovinskom ratu. Tu je računica kristalno jasna, jer pravi strateški partner hrvatskoga naroda u borbi za državnu samostalnost bile su Sjedinjene Američke Države. dok je s druge strane Francuska bila sasvim otvoreno na protivničkoj strani uporno podržavajući  fašističku velikosrpsku politiku Slobodana Miloševića. I danas francuska službena politika smatra Srbiju strateškim partnerom na prostoru bivše Jugoslavije, pa je štoviše francuska ministrica obrane Florence Party  izjavila da su Francuzi i Srbi “braća po oružju”.

Treba podsjetiti da je za vrijeme predsjednika Tuđmana pod utjecajem Hrvoja Šarinića, koji je tek kasnije otkriven kao francuski agent, Hrvatska odustala od prvobitne odluke o kupnji američkog putničkog zrakoplova “boeing” za “Croatia airlines” i odlučila se za francuski “airbus”. Za taj posao Hrvoje Šarinić kao višegodišnji bliski suradnik hrvatskoga predsjednika nagrađen je najvišim francuskim  ordenom  “Legije časti”. Sad kad nema predsjednika Tuđmana i njegovog bliskog suradnika kao francuskog agenta koji je po Tuđmanovoj izjavi zajedno s novinarom Mirkom Galićem i diplomatom Brankom Salajem tvorio “pariski krug”, francuske interese u Hrvatskoj zastupa širi krug visokopozicioniranih hrvatskih političara. Gledajući s političkog aspekta Francuska u Hrvatskoj ima snažno uporište u vladajućim strukturama na čelu sa premijerom Andrejom Plenkovićem. Uz njega su tu još ministar unutarnjih poslova Davor Božinović, predstojnik premijerovog ureda koji  uz hrvatsko ima i francusko državljanstvo Zvonimir Frka Petešić, ministrica kulture Nina Obuljen Koržinek, pa i sam ravnatelj Sigurnosno obavještajne agencije  Daniel Markić koji također uz hrvatsko ima i francusko državljanstvo (?!). Uz to što predstavljaju snažnu francusku lobističku skupinu, neki od njih su i članovi utjecajne masonske lože “Grand Orient de France” koja je nakon Prvog svjetskog rata 1919. godine u Versaillesu odigrala ključnu ulogu u stvaranju prve Jugoslavije odbijajući prijedlog tadašnjeg američkog predsjednika Woodrowa Wilsona koji se nakon raspada Austrougarske monarhije zalagao za pravo naroda u toj monarhiji, dakle i hrvatskoga, na samoodređenje.

Vlada Andreja Plenkovića u petak će samo potvrditi preporuku Međuresornog povjerenstva za nabavu višenamjesnog borbenog zrakoplova koje je, iako se radi u kupnji vojne opreme što će je financirati porezni obveznici, radilo netransparentno. Ono  je uskratilo pravo javnosti da bude upoznato s pocesom donošenja odluke o kupnji francuskog “rafala” umjesto jednako kvalitetnog zrakoplova od strateškog saveznika Sjedinjenih Američkih Država. Takvim postupkom Međuresorno povjerenstvo je počinilo akt izdaje jer se ignoriralo strateško obrambeno partnerstvo sa SAD i opredijelilo za francusku ponudu. Iako je i Francuska članica NATO-a njezina politika na prostoru bivše Jugoslavije je čvrsto povezana za Srbiju kao tradicionalnog saveznika. Štoviše Francuska je Srbiji prije dvije godine prodala sofisticirani obrambeni protuzračni sustav koji bi, hipotetski kazano, u slučaju novog velikosrpskog napada na Hrvatsku gađao francuske borbene zrakoplove. Takvo Međuresorno povjerenstvo pokazalo je totalnu političku neodgovornost jer je odluka o kupnji francuskog zrakoplova donesena pod pritiskom gore spomenutog francuskog lobija u hrvatskoj Vladi. Budući da je odgovornost osobna nabrojit ćemo članove tog Povjerenstva: supredsjedatelji su bili predstojnik Ureda premijera Zvonimir Frka Petešić i načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga RH admiral Robert Hranj, članovi zapovjednik HRZ-a Michael Križanec, glavni državni rizničar Ante Matijević, iz Minisratsva vanjskih i europskih poslova Petar Mihatov, tajnik Ministarstva Obrane Petar Barač, potpredsjednik saborskog Odbora za obranu Anđelko Stričak, ravnatelj SOA-e Daniel Markić, ravnatelj VSOa-e Ivica Kinder, predstojnica Ureda Vijeća za nacionaknu sigurnost Maja Čavlović, posebni savjetnik premijera Robert Kopal (“crni labud”), glavna tajnica Vlade Ivona Ferenčić, iz Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja Zvonimir Novak.iz MORH-a brigadir Davor Tretinjak, zapovjednik 93. krila HRZ-a brigadir Željko Ninić. Treba napomenuti da je prije donošenja odluke nekoliko članova prijašnjeg sastava Povjerenstva smijenjeno, između ostalih bivši savjetnik predsjednice Kolinde Grabar Kitarović Zrinko Petener i bivši zapovjednik Hrvatskog ratnog zrakoplovstva brigadni general Mato Mikić. Osobito je uočljivo i sasvim sigurno neobično  da je predsjednik Republike Zoran Milanović kao vrhovni zapovjednik Oružanih snaga R-a odbio sam ili preko izaslanika sudjelovati u radu Povjerenstva, ta da je to odbio i aktualni predsjednik saborskog Odbora za obranu Franko Vidović (SDP).

Iako nije objavljeno za koji se borbeni zrakoplov to Povjerenstvo odlučilo, ostavljujući Vladi da odluči, izjava supredsjedatelja Povjerenstva francusko-hrvatskog državljana Zvonimira Frke Petešića ne ostavlja ni najmanje sumnje da ono preporučuje Vladi francuski “rafale”. On je rekao: „Izuzetno smo ponosni što je ovaj proces priveden kraju na najbolji mogući način. Što smo očuvali integritet cijelog procesa do samog kraja, prije donošenja odluke. Vlada je ta koja će odlučiti u kojoj mjeri će pratiti odnosno slijediti preporuke Povjerenstva. To je suverena odluka Vlade“, rekao je Frka-Petešić te istaknuo kako Hrvatska novom sposobnošću dobiva strateško sredstvo odvraćanja koje će višestruko podići razinu sigurnosti Hrvatske,

Hrvatska se vanjska politika pod utjecajem Pariza odlukom o kupnji višenamjenskog borbenog zrakoplova uplela u širu sliku odnosa unutar samog Sjeveroatlantskog saveza. Ne treba nikad smetnuti s uma golu činjenicu da je velikosrpska agresija na Hrvatsku ali i ostale narode na ovom području zaustavljena upravo jačim američkim vojnim angažmanom protiv velikosrpske imperijalne politike koju su Francuska uz Ujdinjeno kraljevstvo i Rusiju zdušno podržavala. Francuski predsjednik Emmanuel Macron izjavio je prošle godine da je “NATO u stanju moždane smrti” zalažući se za samostalnu eurounijsku obrambenu politiku. U tom kontekstu francuska ministrica obrane je prilikom posjeta Zagrebu prošle godine izjavila da Francuska želi s Hrvatskom “u cijelosti osnažiti strateško partnerstvo”. S obzirom na Srbiju kao tradicionalnog francuskog saveznika na Balkanu početak tog upitnog strateškog partnerstva s Hrvatskom je upravo kupnja francuskog “rafala”. U trenutku kad se slavi 30. obljetnica osnivanja Hrvatske vojske koja je u konačnici uz podršku upravo Amerike kao jedinog strateškog partnera izvojevala završnu bitku protiv fašističke velikosrpske agresije, postavlja se logično zaključak da Vlada Andreja Plenkovića čini akt izdaje prihvaćanjem ponude za novo partnerstvo s državom koja je “brat po oružju” Srbiji.

Vjekoslav Krsnik


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.

More in:Politika