Podjeli

U nemogućnosti svojih, svaki čas netko ukrade nečiju ideju, pa je brže bolje plasira kao svoju.

Tako uz ostalo Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata91. (UHBDR91.) već godina predlaže da prvi školski sat počne minutom tišine i hrvatskom himnom.

To su negdje pročitali članovi Domovinskog pokreta Splitsko – dalmatinske županije, pa su ovih dana oni to javno predložili, a pojedini mediji objavili kao nešto novo. Neka!

A evo reagiranja koje je objavila UHBDR91. još prije pet-šest godina:

Činjenica je da se u školama iznimno malo uči o hrvatskom obrambenom Domovinskome ratu, odnosno stvaranju hrvatske države.

Sada se pokrenula inicijativa da se na početku školske godine, tijekom prvog školskog sata, intonira hrvatska himna.

Predsjednik Vlade RH Andrej Plenković je izjavio da što se njega tiče, svaki radni tjedan u školama može započeti s intoniranjem hrvatske himne.

Međutim, Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.) već godinama predlaže (što ćemo i ovog puta ponoviti)  da prvi školski sat počne  – minutom gromoglasne ponosne hrvatske tišine za sve poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje tijekom Domovinskoga rata. Na taj način odat će se počast izgubljenim nevinim životima, istinskim i časnim Junacima, svim nevinim civilnim žrtvama, a poglavito dječacima i djevojčicama koji su ubijeni u velikosrpskoj agresiji na Republiku Hrvatsku, dakle ljudima koje nikada ne smijemo i nećemo zaboraviti.

Također smo predlagali i predlažemo da se u školama čitaju imena poginulih i nestalih hrvatskih branitelja s njihova područja. Naime, od početka srpske i ine agresije i oni najmlađi, moraju znati imena onih koji su iz njihova grada ili županije bili prvi kad je trebalo, bez kojih ne bi bilo slobodne, samostalne i neovisne hrvatske države.

  • „Vjera u budućnost“, rekao je jednom bivši vojni biskup mons. Juraj Jezerinac, „ne smije ovisiti od onih koji bi htjeli da nas nema te da stoga još se više trebamo pouzdati u Boga, jedinstvo i slogu kakvu smo imali u danima agresije na Republiku Hrvatsku.“

Dakle, nije dovoljno prisjetiti se žrtava Domovinskog rata, ali i članova njihovih obitelji, samo i isključivo u vrijeme neke obljetnice, već to mora biti mnogo češće, jer oni su dali svoje živote, dakle sve što su imali, a nama ne smije biti teško reći im jednostavno – hvala.

Pored toga treba naglasiti da se o stvaranju hrvatske države u školama uči malo i – općenito, a da su iznimno rijetke škole koje nose imena po poginulim Junacima Domovinskoga rata?

Najviše škola, ulica i trgova  nosi ime po Vladimiru Nazoru, pa i Osnovna škola u Škabrnji nosi ime po ovom partizanu, koji je među ostalim napisao najljepše stihove i o komunističkom zločincu Josipu Brozu Titu, (da je bio živ vjerojatno bi na isti način uzdizao i dr. Franju Tuđmana), kao da u ovom mučeničkom mjestu nije bilo ni jednog značajnog hrvatskog branitelja, kao da u ovom ratu svoj doprinos nije dao ni jedan hrvatski pjesnik, književnik, slikar ili glumac.

Stoga, svim nevinim žrtvama odajmo  počast već na prvom školskom satu – da se ne zaborave!

Evo, to već godinama pišemo i objavljujemo, čak su nam neke škole i povoljno odgovorile, a sad su se eto toga sjetili i drugi, pa to „forsiraju“ kao pronalazak „tople vode“!

Mladen Pavković,

predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.)

 


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.

More in:Top tema