Podjeli

Centar za istraživanje hrvatskog iseljeništva

Zagreb, Trsje 21 e

 

Međunarodna konferencija

Mjesto održavanja: Hrvatska matica iseljenika, 8. i 9. svibnja 2025.

 

Globalne dijaspore i Europska unija –

Hrvatska dijaspora u globalnoj perspektivi

 

 Trenutna procjena Ujedinjenih naroda je da u svijetu ima oko 281 milijun međunarodnih migranata, što je jednako 3,6 posto svjetske populacije. Sve veći broj ljudi biva raseljen, unutar i izvan zemlje porijekla, zbog sukoba, nasilja, političke ili ekonomske nestabilnosti kao i klimatskih promjena i drugih katastrofa. U 2022. godini u svijetu je bilo 117 milijuna raseljenih osoba, a 71,2 milijuna interno raseljenih osoba. Broj tražitelja azila porastao je s 4,1 milijuna u 2020. na 5,4 milijuna u 2022., što je porast od više od 30 posto.

Na početku 21. stoljeća, svjedoci smo intenzivnih migracija koje su uzrokovale velike izazove u  zemljama koje su prihvatile migrante. Mnogi znanstvenici i stručnjaci koji se bave migracijskim temama, kao i općenito globalnim dijasporama, zastupaju tezu prema kojoj će cijelo čovječanstvo biti prisiljeno baviti se ovom problematikom. Činjenica da 2/3 država svijeta prihvaća dvostruko državljanstvo potvrđuje veliki značaj iseljenika – useljenika ne samo u ekonomskom, nego i u političkom, znanstvenom, kulturnom, vjerskom, sportskom kao i u mnogim  drugim područjima.

Uloga dijaspora u svijetu drastično se promijenila u odnosu na njihov položaj koji su imale nakon Drugog svjetskog rata. Pripadnici raznih dijaspora, odnosno njihove krovne organizacije, postale su veoma važnim čimbenicima u međudržavnim odnosima. Najbrojnije dijaspore u svijetu, indijska koja broji 17,5 milijuna ljudi, meksička 11,8 milijuna, kineska s 10,7 milijuna, igraju vrlo važnu ulogu u odnosima njihovih država rođenja ili porijekla s vladama država u kojima žive ili ondje čine drugu generaciju useljenika, kao što su Sjedinjene Američke Države, Kanada i Australija.

Zatim, imamo primjer kako je Irska, zahvaljujući politici koju je vodila devedesetih godina prošlog stoljeća, motivirala svoje građane na povratak iz dijaspore, te je zbog politike niskog oporezivanja kapitala privukla investicije ne samo irskih iseljenika, već su i globalne kompanije preselile glavninu svog poslovanja u Irsku, što je rezultiralo ekonomskim i demografskim napretkom te zemlje.

Dobar primjer povezivanja dijaspore s domovinom nalazimo kod židovske i hrvatske dijaspore, koje su na razne načine aktivno sudjelovale i pomagale svoje matične zemlje tijekom njihovih ratova.

 

Na primjerima dijaspora koje vuku korijene iz država jugoistočne Europe, osobito Zapadnog Balkana, možemo se najbolje uvjeriti kako migracijski procesi, to jest njihove dijaspore, imaju važnu ulogu u međunarodnim odnosima njihovih država i država u kojima su

se nastanili.

Na osnovi izvješća EU Ocean State Report, 33%  ukupnog stanovništva Albanije živi izvan zemlje, a 34% ukupnog stanovništva Bosne i Hercegovine živi izvan granica domovine. Nakon tranzicije, devedesetih godina prošlog stoljeća, oko dva milijuna stanovnika Rumunjske i Bugarske napustilo je te dvije zemlje. Zadnjih deset godina Republiku Hrvatsku napustilo je više od 400.000 njezinih građana, slično kao i Republiku Kosovo, dok je susjednu Srbiju napustilo više od  800.000 njezinih stanovnika.

Cilj je ove konferencije analizirati stanje i kroz diskusiju ponuditi rješenja koja bi pridonijela zaustavljanju iseljavanja i povratku hrvatskih građana koji su domovinu napustili u posljednjih dvadeset godina.

 

Teme konferencije:

  1. Imigracijske politike u EU
  2. Globalni i europski trendovi u odnosu na migracijsku radnu snagu
  3. Demografski izazovi i potencijal dijaspora u 21. stoljeću
  4. Integracijski i asimilacijski procesi u europskim zemljama
  5. Postoji li multikulturalizam u Europi?
  6. Brain-drain / odlazak stručnjaka
  7. Dijaspora i razvoj
  8. Politička prava dijaspore

(Prihvatljive su i druge teme potencijalnih sudionika koje se tiču hrvatskih iseljenika.)

Marin Sopta


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.