Podjeli

Tipična rečenica prosječnog hrvatskog muža travnja 1941. glasila je: sada kada smo konačno obnovili svoju državu, jezički predstavlja priznanje značaja i uloge ustaškog pokreta u prvoj obnovi starije hrvatske države.

  1. travanj 1941. u jezičkom obliku označava vrhunac hrvatskih okolnosti oslobodjenog ideološko-propagandnog djelovanja jer se radi o za hrvatsku naciju povijesnom dogadjaju ostvarenja stoljetnih snova. S druge strane je ovaj krupan dogadjaj za suvremenu hrvatsku političku povijest označio proces politizacije (ideologizacije) ne samo pojedinih hrvatskih socijalnih slojeva koji nisu pripadali hrvatskom nacionalnom pokretu – Jugoslaveni, komunisti, marksisti, socijalisti, prosrbski orijentirani, pročetničke skupine, nesigurni, miješani brakovi – već i drugih a naročito srbskih političkih krugova jer su predosjetili – uporedjeno sa dotadašnjim odnosima u kojima su oni predstavljali glavnu političku snagu i moć u kojima oni gube političku moć – ugroženost postojećih odnosa koji su išli u prilog srbske nacije i srbske političke i vjerske vrhuške.

Otuda je ovaj dogadjaj od krupnog značaja ne samo za hrvatsku nacionalnu političku povijest i historiografiju već srbsku jer su prvu obnovu starije hrvatske države doživljeli kao ugrozu vlastitih političkim koncepcija.

Kratka i metodička kronologija početka i kraja Nezavisne Države Hrvatske: prvo, Slavko Kvaternik je pročitao 10. travnja 1941. Izjavu o proglašenju NDH, drugo, posebnim vlakom je oko 340 ustaša organizirano krenulo iz Italije prema Hrvatskoj preko Trsta gdje su stigli pod večer 11. ožujka 1941. (O boravku ustaša u Italiji vidjeti: Alma T. Rugelj, Josip Dukić: Ustaše, hrvatski revolucionari u Italiji 1931.-1941., Dokumenti, 1, katolički bogoslovni fakultet, Split, 2022.) treće, u Trstu su organizirano prešli u samovoze a odatle prema Rijeci, četvrto, iz Rijeke su stigli u Delnice a dalje prema Ogulinu i Zagrebu, peto, na tom se putu Poglavnik A. Pavelić nahladio te je morao ostati u Karlovcu do prvih sati 15. travnja i tom se prilikom sastao sa Doglavnikom Vojskovodjom Maršalom S. Kraternikom, šesto, u pet sati ujutro 15. travnja stigao je Poglavnik sa ostalim ustašama na Trg S. Marka u Zagrebu i sedmo, stvarno je NDH prestala postojati 24. sviblja 1945. godine kada je pala Vlaška Mala kod Odžaka a zatim Prud, kada je nakon 36 dana žestokih borbi završena posljednja bitka u Drugom svjetskom ratu na europskom tlu.

NDH je s epistemološkog motrišta predstavljala prvu nepotpuno obnovljenu hrvatsku (nacionalnu) državu.

Sam čin čitanja proglasa 10. travnja 1941., predstavlja oblik i stanje nečuvene sreće ostvarenja dugo priželjkivane obnove starije hrvatske države premda će ova sreća i ushićenost, ponos biti Hrvatom, kratko trajati u imenu životnih iskustava oružanog partizansko-četničkog ustanka protiv mlade hrvatske države.

Dr.sc. Ivica Ivo Josipović

Nezavisni politolog i istraživač


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.