Podjeli

Saborski zastupnik Nezavisne platforme Sjevera Ivica Baksa upozorio je na ozbiljne propuste u provedbi inkluzivnog dodatka za osobe s invaliditetom, istaknuvši kako je riječ o zakonu koji se raspada pod vlastitom težinom, a država ne ispunjava ni zakonske obveze prema postojećim korisnicima.

„Više sam puta govorio o inkluzivnom dodatku i o lijepim riječima ministra Piletića koji ga je predstavljao kao revolucionarnu reformu. Nažalost, realnost je drugačija. Imamo sustav koji je loše planiran, bez dovoljno kadra i bez dovoljno novca“, poručio je Baksa.

Pozitivno rješenje za inkluzivni dodatak do sada je dobilo gotovo 200.000 ljudi. Za njihovu isplatu godišnje je potrebno oko 735 milijuna eura, dok je u državnom proračunu predviđeno svega 562,8 milijuna. Razlika od čak 173 milijuna eura ne uključuje dodatnih 120.000 građana koji još čekaju na rješenje, zbog čega bi, prema nekim procjenama, ukupni godišnji trošak mogao premašiti milijardu eura.

„Struka je upozoravala da će doći do ovoga. Vještaci nemaju kapaciteta za takav obujam posla, centri za socijalnu skrb ne stižu uz redovne obveze pisati sva rješenja, a Ministarstvo nije na vrijeme pripremilo sustav. U međuvremenu, 30.000 ljudi s već donesenim pozitivnim rješenjem još čeka isplatu“, istaknuo je Baksa.

Zabrinutost izazivaju i neslužbene informacije iz sustava socijalne skrbi. Prema navodima iz više izvora, pojedini centri za socijalnu skrb primili su interne upute da uspore s donošenjem novih rješenja, dok se vještacima sugerira da budu stroži u procjenama.

„To znači da će novi korisnici, oni koji još nisu dobili rješenje, biti stavljeni u nepovoljniji položaj u odnosu na one koji su ga već dobili. Drugim riječima, država sada pokušava smanjiti broj korisnika ne promjenom zakona, nego neformalnim pritiscima“, upozorio je Baksa.

Naglasio je i da inkluzivni dodatak nije simbolična naknada, nego ključna financijska potpora za osobe s invaliditetom, često jedini ili glavni izvor prihoda, kojim se pokrivaju troškovi terapija, pomagala, asistencije i lijekova. U nekim slučajevima, upozorava, korisnici su umrli prije nego su uopće dočekali rješenje.

„Kad šaljete poruke da se uspori, a ne rješavate probleme s kadrovima i financijama, jasno je da ideja nije pomoć, nego ušteda“, poručio je Baksa.

Na kraju je pozvao na političku odgovornost ministra Piletića zbog pogrešnih procjena i nedostatne pripreme za provedbu zakona.

„Ako se situacija hitno ne adresira, do kraja godine imat ćemo stotine tisuća obespravljenih građana koji su ispunili uvjete, a nisu dobili ni rješenje ni isplatu. Potrebni su nam rebalans proračuna, zapošljavanje dodatnog kadra, transparentnost i jasan plan rješavanja zaostataka. Ovo nije pitanje dobre volje, nego zakonske obveze. Ako država nešto propiše, mora to i izvršavati“, zaključio je Baksa.

Nezavisna platforma Sjever


Podjeli
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  

You may also like

Comments are closed.

More in:Gospodarstvo