SABORSKA OPORBA GRUBO KRŠI DEKLARACIJU O UKRAJINI ZA KOJU JE I SAMA GLASOVALA…

Podjeli

Dan nakon pokretanja brutalne masovne invazije Ruske Federacije na Ukrajinu (25. veljače 2022. godine), Hrvatski Sabor donio je Deklaraciju o Ukrajini koja sadrži temeljna stajališta Republike Hrvatske vezano za ovaj ratni sukob.

Ovim dokumentom najoštrije se osuđuje ničim izazvana agresija Rusije, te čvrsto podržava teritorijalna cjelovitost Ukrajine, njezin suverenitet i pravo ukrajinskog naroda da sukladno međunarodnom pravu, Povelji UN-a i općim načelima demokracije i slobode sam odlučuje o vlastitoj sudbini. Za Deklaraciju je glasovalo 133 zastupnika, dok je samo jedna zastupnica (Katarina Peović iz Radničke fronte) bila suzdržana.

Budući da smo posljednjih mjeseci svjedoci istupa i postupaka brojnih zastupnika (prije svega iz SDP-a, MOST-a, Možemo! i drugih oporbenih parlamentarnih stranaka) koji su u potpunoj suprotnosti s odredbama Deklaracije o Ukrajini, postavlja se pitanje: Kakvu vjerodostojnost i kredibilitet mogu imati oni koji krše vlastite odluke – i to kao narodni zastupnici i članovi parlamenta, vrhovnog predstavničkog tijela građana i nositelja zakonodavne vlasti ove države?

Takvo ponašanje je sramotno i nedopustivo i to se u parlamentima normalnih zemalja ne događa. Mnogim oporbenjacima su puna usta vladavine prava i pravne države, pa nije li uputno pitati ih: O čemu to govorite vi koji ne poštujete ni vlastite odluke i ponašate se kao da vas zakoni Republike Hrvatske i međunarodni ugovori ne obvezuju? Može li se na populizmu i ad hoc – instant rješenjima (kad to komu i kako u skladu s dnevnopolitičkim potrebama zatreba i odgovara) graditi bilo kakva suvisla i vjerodostojna državna politika?

 Jadna i kukavna oporba koja nije u stanju iznjedriti bilo što konstruktivno, usmjerena je isključivo na osvajanje vlasti po svaku cijenu, pa i stvaranjem populističkog kaosa koji nas gura u anarhiju. To je politika mitinga koja nam je u Hrvatski Sabor stigla nakon što su u njega ušli ulični aktivisti anarhističke provenijencije (počevši od Pernara i Sinčića do možemovaca – Sandre Benčić, Ivane Kekin, Urše Raukar i ostalih iz tog kruga – a istu su metodu prihvatili i nemušti, bezlični SDP čiji nesposobni “lideri” od smrti Račana (2007.) do danas nisu u stanju osmisliti suvisli politički program, pa i MOST-ovci koji ih u stopu prate i podržavaju kako bi politički preživjeli).

Za upravljanje državom ipak je potrebno nešto više od hormona, galame, stalnog pozivanja na “narod” i antihadezeovskog garda (uvijek i u svakoj prilici). Nas nitko nije silom potjerao u Vijeće Europe, EU, NATO i druge međunarodne organizacije i asocijacije. I ako to nekomu do sada nije bilo jasno: mi smo u ovoj konstelaciji odnosa “osuđeni” na pripadnost Zapadu i tko god zagovara “neutralnost” i upućuje kritike (ili čak poruge i uvrede) na račun tog Zapada, objektivno tjera vodu na mlin Rusiji i njezinim saveznicima. U tom kontekstu, posebno su zanimljivi likovi koji se pozivaju na Domovinski rat i njegovo naslijeđe, a u isto vrijeme rade u korist “Ruskog svijeta” u okviru kojeg nas čeka “Srpski svet” – ako ne daj Bože pobjedu odnese Putinova osvajačka koncepcija koja se temelji na uništenju zapadne civilizacije.

Biti toliko kratke pameti i raditi u korist vlastite štete mogu samo oni koji ne promišljaju svojim glavama i nisu svjesni posljedica svojih postupaka. U ovom slučaju, nažalost, te posljedice moramo podnositi svi, a ne samo oni koji izgovaraju nebuloze, krše odluke i deklaracije koje sami donose, ne poštuju hrvatske zakone i obvezujuće međudržavne ugovore. I sve to u bezglavoj utrci za glasovima birača i političkim probicima, pozivajući se na “narod” i izigravajući njegove “tribune” ne bi li ušićarili što i ostvarili ono što nisu sposobni na normalan i konstruktivan način u zdravom političkom nadmetanju. Državu u kojoj kolo vode takvi likovi nitko u svijetu ne može shvatiti ozbiljno.

 Ucjenjivati NATO i njemu postavljati uvjete, pa čak i vrijeđati dužnosnike ovog vojnog saveza na najprizemniji i neciviliziran način – a u isto vrijeme očekivati sigurnost pod njegovim kišobranom, u najmanju ruku je kontradiktorno i ravno apsurdu! Onaj tko to čini ili ne zna što radi ili svjesno nanosi štetu svima nama u Republici Hrvatskoj.

Nastavimo li tako, omlatit će nam se o glavu kad-tad.

Podsjetimo kako je prije 22 godine (24. 10. 2002.) sklopljen Ugovor o prijateljstvu i suradnji između Republike Hrvatske i Ukrajine, te da je Hrvatski Sabor na temelju članka 88. Ustava Republike Hrvatske na sjednici od 8. svibnja 2003. godine donio Odluku o proglašenju Zakona o potvrđivanju Ugovora o prijateljstvu i suradnji Republike Hrvatske i Ukrajine (vidi: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/medunarodni/2003_06_10_65.html; stranica posjećena 2. 11. 2024.) – dakle, bilo je to u vrijeme dok je u Hrvatskoj na vlasti bila lijevo-liberalna politička opcija (predvođena SDP-om, HSLS-om i partnerima), a dužnost predsjednika obnašao Stjepan Mesić.

I na kraju (za one koji ne znaju ili su “zaboravili”) što piše u Deklaraciji o Ukrajini od 25. veljače 2022. godine (posebno u točki 3.), evo integralnog prijepisa dokumenta:

 Deklaracija o Ukrajini

Hrvatski sabor

 Polazeći od Ugovora o prijateljstvu i suradnji između Republike Hrvatske i Ukrajine, potpisanog 24. listopada 2002., koji je stupio na snagu 14. kolovoza 2003.,

prisjećajući se da je Ukrajina bila među prvim državama koje su priznale Republiku Hrvatsku kao suverenu i samostalnu državu 11. prosinca 1991., kao i da je Republika Hrvatska bila među prvim državama koje su priznale neovisnost Ukrajine 5. prosinca 1991.,

uzimajući u obzir Zajedničku deklaraciju o europskoj perspektivi Ukrajine, koja je potpisana i stupila na snagu 8. prosinca 2021.,

vodeći računa o zadaćama postavljenima Odlukom Vlade Republike Hrvatske o osnivanju Radne skupine za suradnju Republike Hrvatske i Ukrajine, koja je donesena i stupila na snagu 18. veljače 2021.,

imajući na umu ciljeve zajedničke suradnje postavljene u okviru Akcijskog plana za 2022./2023. Radne skupine za suradnju Republike Hrvatske i Ukrajine, koji je potpisan i stupio na snagu 9. prosinca 2021.,

ističući da Republika Hrvatska i Ukrajina dijele zajedničke vrijednosti, uključujući i poštivanje ljudskog dostojanstva, slobode, demokracije, jednakosti, vladavine prava i ljudskih prava, uključujući i prava manjina,

imajući na umu Zajedničku deklaraciju sudionika međunarodne Krimske platforme, usvojenu 23. kolovoza 2021. u Kijevu,

na temelju članka 159. Poslovnika Hrvatskoga sabora (»Narodne novine«, br. 81/13., 113/16., 69/17., 29/18., 53/20., 119/20. – Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske i 123/20.) Hrvatski sabor na sjednici 25. veljače 2022. donosi

DEKLARACIJU O UKRAJINI

  1. Hrvatski sabor najoštrije osuđuje ničim izazvanu agresiju na Ukrajinu i njezin suverenitet, teritorijalni integritet te neovisnost i poziva Rusiju da odmah prestane s vojnim napadom i povuče svoje trupe s ukrajinskog teritorija. Hrvatski sabor osuđuje priznavanje samoproglašenih regija Donjecka i Luhanska jer taj čin predstavlja grubo kršenje suvereniteta Ukrajine i podriva temelje međunarodnog poretka.
  2. Hrvatski sabor daje punu potporu teritorijalnoj cjelovitosti, suverenitetu i neovisnosti Ukrajine u njezinim međunarodno priznatim granicama, što je i temeljna odrednica u odnosima i suradnji između Republike Hrvatske i Ukrajine.
  3. Hrvatski sabor izražava punu solidarnost s Ukrajinom i ukrajinskim narodom te poziva Vladu Republike Hrvatske da pruži humanitarnu i tehničku pomoć, te prihvati ukrajinske izbjeglice u ovom za Ukrajinu i za sav miroljubivi svijet teškom trenutku.
  4. Hrvatski sabor snažno i odlučno podržava europski sigurnosni poredak čija su temeljna načela sadržana u Povelji Ujedinjenih naroda i temeljnim dokumentima Organizacije za europsku sigurnost i suradnju, uključujući Helsinški završni akt i Parišku povelju, te počivaju na suverenoj jednakosti i teritorijalnoj cjelovitosti država, nepovredivosti granica, suzdržavanju od prijetnje ili upotrebe sile te slobodi država da izaberu ili promijene vlastite sigurnosne aranžmane.
  5. Hrvatski sabor naglašava da, u kontekstu sigurnosne situacije na istoku Europe, održavanje dijaloga između svih međunarodnih relevantnih aktera te smirivanje napetosti i agresivne retorike, uz poštivanje međunarodnog pravnog poretka i nepovredivosti međunarodnih granica predstavlja ključ za očuvanje mira i stabilnosti u regiji.
  6. Suradnja unutar Trilateralne kontaktne skupine i Normandijskog formata kao relevantnih pregovaračkih okvira prihvaćenih strana u sukobu čini temelj za pronalazak održivog i sveobuhvatnog rješenja sukoba.
  7. Hrvatski sabor izražava uvjerenje da suradnja s Ukrajinom u okviru Europske unije, poglavito inicijative Istočnog partnerstva, uz istodobno poštivanje načela različitih težnji i uključivosti svih čini posebno značajan dodatni okvir zajedničke suradnje.
  8. Hrvatski sabor podržava reformske napore koje Ukrajina provodi u teškim okolnostima, osobito u području borbe protiv korupcije, vladavine prava i sigurnosnog sektora, kao i postignuća i pružena jamstva daljnjeg nastavka provedbe nužnih reformi.
  9. Hrvatski sabor pozdravlja djelovanje Radne skupine za suradnju Republike Hrvatske i Ukrajine kao jednog od temelja zajedničke suradnje čiji je cilj unaprjeđenje i razvijanje međusobnih odnosa kroz prenošenje iskustava iz uspješne realizacije mirne reintegracije hrvatskog Podunavlja te pružanje podrške ukrajinskoj europskoj perspektivi.
  10. Hrvatski sabor izražava čvrsto uvjerenje da je sigurna, stabilna i prosperitetna Ukrajina u strateškom interesu svih građana Ukrajine, Europske unije, čitavoga europskog kontinenta, svjetskog mira i međunarodnog poretka.

Klasa: 912-01/22-01/02

Zagreb, 25. veljače 2022.

HRVATSKI SABOR

Predsjednik
Hrvatskoga sabora
Gordan Jandroković, v. r.

(Izvor: https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2022_03_25_311.html)

Zlatko Pinter


Podjeli
Leave a Comment