Prvi govor predsjednika BUZ-a Milivoja Špike u Hrvatskom saboru 22. siječnja 2016.

Podjeli

Svatko tke se bavi politikom, i bude izabran u neko od predstavničkih tijela, u ovom slučaju Hrvatski sabor, pamti svoje prvo obraćanje jasnosti sa saborske govornice. Kažu, rekao bih  sa pravom, da se već po prvom nastupu može pretpostaviti odnos i ponašanje zastupnika prema onima koji su ga birali i onima sa kojima su ga birači izabrali. Zašto sam upozorio Vladu već prvog dana?…  I uputio poruku koju mnogi nisu očekivali čuti u Hrvatskom saboru, a nisu jer sam već u svom prvom obraćanju stavio građane ispred politike.

Ovaj tekst je tek skraćena prepričana verzija sadržaja mog prvog govora u Hrvatskom saboru 22. siječnja 2016. godine, i podsjetnik svima koji komentiraju nečiji, u ovom slučaju moj, rad tijekom niza godina. „Politika mora služiti građanima, a ne samoj sebi ili osobnim interesima“

Ulazak u Hrvatski sabor za svakog je zastupnika poseban trenutak, a za mene kao predstavnika Bloka umirovljenici zajedno i predsjednika stranke BUZ predstavlja veliku čast, ali i još veću odgovornost. Upravo zato svoj prvi saborski govor nisam želio iskoristiti za politička nadmudrivanja, nego za podsjećanje na ono zbog čega smo ovdje, zbog građana Republike Hrvatske.

Rasprava o predstavljanju nove Vlade trebala je biti prilika da razgovaramo o prioritetima države i rješenjima za probleme koji opterećuju naše građane. Umjesto toga, prevelik dio vremena potrošen je na međusobna prepucavanja, replike i političke obračune koji sa konkretnim životnim problemima imaju vrlo malo veze. Građani sa pravom očekuju da institucije rade svoj posao, a ne da sate troše na prazne rasprave.

Od mandatara nisam očekivao detaljno razrađen program za svako područje. Očekivao sam jasnu poruku da postoji spremnost preuzeti odgovornost i odmah početi raditi. Hrvatska nema vremena za gubljenje. Problemi su preveliki, a očekivanja građana opravdano visoka. Predloženi ministri možda nisu najbolji ljudi koje Hrvatska ima, ali želim vjerovati da će upravo zato dati maksimum svojih sposobnosti kako bi opravdali ukazano povjerenje. Jednako tako, oni koji danas nisu dio izvršne vlasti trebaju pokazati da mogu biti bolja alternativa. Demokracija počiva upravo na toj odgovornosti i natjecanju u rezultatima.

Podrška Vladi nikada ne smije biti bezuvjetna. Koalicijski partneri dali su značajan doprinos političkim promjenama i imaju pravo, ali i obvezu, zahtijevati rezultate. Naša odgovornost nije prema strankama, nego prema građanima. Prije svega, prema stotinama tisuća ljudi koji su napustili Hrvatsku u potrazi za boljim životom. Posebno zabrinjava činjenica da je velik dio iseljavanja pogodio Slavoniju, nekada gospodarsko i demografsko srce Hrvatske. Naš je zadatak stvoriti uvjete zbog kojih će ljudi poželjeti ostati, a oni koji su otišli ponovno razmotriti povratak.

Odgovornost imamo i prema više od 300 tisuća nezaposlenih koji ne traže privilegije, nego priliku za rad i dostojanstven život. Imamo obvezu pomoći i stotinama tisuća blokiranih građana koji su se našli u teškoj situaciji ne zbog neodgovornosti, nego često zbog gubitka posla i ekonomskih okolnosti koje nisu mogli kontrolirati, a posebnu odgovornost osjećam prema umirovljenicima. U Hrvatskoj živi više od milijun i dvjesto tisuća umirovljenika, a velik broj njih živi na rubu ili ispod granice siromaštva. To nije problem jedne političke opcije, nego cijelog društva. Nitko ne bi smio u starosti pretraživati kontejnere kako bi pronašao hranu za preživljavanje. To je slika koju Hrvatska mora poslati u prošlost.

Ne smijemo zaboraviti ni više od milijun zaposlenih građana koji svakodnevno rade i stvaraju vrijednost. Njihova očekivanja nisu nerealna. Žele plaću od koje mogu živjeti, uzdržavati obitelj i planirati budućnost. To nije privilegij, nego osnovno pravo svakog čovjeka koji pošteno radi. Zato očekujemo od nove Vlade da se prvenstveno bavi gospodarskim i socijalnim pitanjima, a ne beskrajnim ideološkim sukobima. Građani ne žive od političkih podjela nego od rada, plaća, mirovina i sigurnosti. Naša će podrška postojati dok postoje rezultati. Oni koji nisu spremni preuzeti odgovornost trebaju to priznati na vrijeme. Povjerenje građana nije trajno pravo, nego obveza koja se svakodnevno mora opravdavati.

Na kraju, važno je podsjetiti na jedno temeljno načelo parlamentarne demokracije. Vlada nije iznad Sabora. Hrvatski sabor predstavlja građane i upravo njemu Vlada odgovara za svoj rad. Ministri i predsjednik Vlade dužni su surađivati sa zastupnicima, slušati njihove prijedloge i biti dostupni za dijalog.

U ime Bloka umirovljenici zajedno i Hrvatske socijalno-liberalne stranke izrazio sam spremnost na suradnju i podršku svakoj inicijativi koja će poboljšati život građana. Naš cilj nije biti dio problema, nego dio rješenja. Hrvatska zaslužuje politiku koja će manje govoriti o sebi, a više raditi za ljude.

VIDEO GOVORA SA REPLIKAMA POGLEDAJTE NA OVOM LINKU

https://www.youtube.com/watch?v=utG3lNN4XjY

U Zagrebu, 22. 06. 2026.

Predsjednik BUZ:

Milivoj Špika prof.


Podjeli
Leave a Comment