Još jedna je obljetnica smrti legende Domovinskog rata – dr. Juraja Njavre. Umro je u Zagrebu 15. rujna 2008 (r. 2.7. 1938, Cerovica, Neum).. Bio je veliki čovjek, jedan od simbola ratnog Vukovara, humanitarac i stručnjak. Mnogi hrvatski branitelji, stradalnici i civili itekako se sjećaju čovjeka koji je spašavao ljudske živote, u razorenoj vukovarskoj ratnoj bolnici zajedno s dr. Vesnom Bosanac i drugima.
Bio je i u srpskom zatočeništvu, što znači da Srbi nisu samo progonili hrvatske branitelje, već i takve kakav je bio dr. Njavro, koji nije pitao ni u vrijeme najžešće agresije tko je tko po nacionalnosti, već je svakome pomogao koliko je znao i umio.
U ratnoj bolnici Vukovara ostao je do zadnjeg dana.
Međutim, još nitko nije odgovarao za razaranje vukovarske bolnice na koju je padalo na tisuće srpskih i inih projektila. Preko toga se i dalje prelazi kao spužvom preko ploče. A postoje brojne fotografije, video zapisi, a na kraju i svjedoci koji mogu potvrditi kroz kakav je pakao prošla ova bolnica, zajedno s dr. Njavrom i ostalim njegovim suradnicima.
Bio je ministar zdravstva (1993.), potom ministar za humanitarna pitanja (1994.), a od 1996. do 2.000 godine obnašao je dužnost ministra hrvatskih branitelja iz Domovinskog rata.
Sjećamo ga se i kao saborskog zastupnika HDZ-a, ali i kao predsjednika Udruge hrvatskih liječnika dragovoljaca. Gdje god je bio, rekao je dr. Andrija Hebrang, uvijek mu je na prvom mjestu bila Hrvatska, odnosno tzv. mali ljudi za koje se borio svim srcem.
Autor je i knjige „Glava dolje, ruke na leđa“.
Žalosno je i tužno što se već danas malo spominje njegovo ime i njegova velika djela. Djeca ne uče o njemu u školama. A, ako je tko zaslužio da ga pamtimo, zaslužio je to ovaj legendarni liječnik, po čijem bi se imenu trebala nazvati i neka naša veća i značajnija zdravstvena ustanova, tim više što je bio i uzor mnogim zdravstvenim djelatnicima.
O njemu je i Hrvatska radiotelevizija (HRT) snimila i dobar dokumentarni film, ali zasad se malo kada prikazao.
Mladen Pavković
Leave a Comment