SVJETSKI DAN PREVENCIIJE (04.03.2023.) KARCINOMA DEBELOG CRIJEVA.

Podjeli

Pored nasljedne sklonosti, koju ne možemo promijeniti, nastanku zloćudnih bolesti ili malignih tumora pogoduju brojni rizični čimbenici koje možemo mijenjati i koji ovise o našim izborima i ponašanjima. Najmanje jedna trećina zloćudnih tumora može se spriječiti, ako se ponaša sukladno znanstveno dokazanim preporukama u prevenciji (sprečavanju) karcinoma.

Za više od 90% prestanak pušenja u 30-tim godinama života smanjuje vjerojatnost prijevremenog umiranja od bolesti, jer jedna popušena kutija cigareta dnevno tijekom jedne godine skraćuje život za 53 dana.

Također, održavati tjelesnu težinu unutar preporučenih vrijednosti, a to prema indeksu tjelesne mase (težina u kg / visina u m2) iznosi 18,5-24,9 – jedna je od najvažnijih zaštitnih mjera protiv raka. Pretilost, je danas, u epidemiološkim razmjerima, a isto tako značajan je rizični čimbenik za nastanak mnogih sijela raka.

Također postoje prehrambene preporuke za očuvanje zdravlja  Europski kodeks protiv raka.

U Hrvatskoj je rak debelog crijeva najčešći novo dijagnosticirani rak s preko 3.600 novih slučajeva godišnje, a ujedno i drugi najčešći uzrok smrti od raka (iza raka pluća) s 2.102 umrlih u 2021. godini.

Cilj ove javnozdravstvene akcije je educirati stanovništvo o raku debelog crijeva kojeg je moguće ne samo rano otkriti već i spriječiti. Ujedno se želi podići svijest o organiziranim preventivnim pregledima koji se provode još od 2008. godine u okviru Nacionalnog  programa ranog otkrivanja raka debelog crijeva. U Program se pozivaju svi građani  u dobi od 50. do navršene 74. godine.

Autor: Branka Mioč


Podjeli
Leave a Comment