Konferencija za medije koalicije Možemo!, SDP i Stranka umirovljenika povodom Svjetskog dana zdravlja, Karlovac, 7.4.2025.

Podjeli

Karlovačka koalicija Možemo!, SDP i Stranka umirovljenika (SU) je u povodu Svjetskog dana zdravlja (07. 04.) održala u ponedjeljak pred Općom bolnicom Karlovac (OBK) tiskovnu konferenciju o mogućim rješenjima problemima s kojima se dnevno susrećemo u uvjetima urušavanja javnog zdravstva, te je najavljena konkretna borba za boju palijativnu skrb.

Kandidatkinja za Gradsko vijeće Grada Karlovca Vesna Horvat (SU) je govoreći o važnoj a često zanemarivanoj palijativnoj skrbi, rekla da je u Karlovcu i Karlovačkoj županiji premalo palijativnih kreveta, u bolnici u Dugoj Resi ih je 25, a u Ogulinskoj i Karlovačkoj bolnici samo po pet.

Znači 35 kreveta na oko 2.000 umrlih osoba godišnje, od kojih je, po svim pokazateljima, sigurno preko 600 osoba trebalo neki vid palijativne skrbi.

„Prema Mreži javnozdravstvene službe Ministarstva zdravstva Karlovac bi trebao imati tri tima  palijativne skrbi i tri koordinatora, međutim mi imamo samo dva tima i dva koordinatora i prioritetni zadatak, čim preuzmemo odgovornost za ovaj grad narednog mjeseca, bit će nam da se to u najskorije moguće vrijeme promijeni“, rekla je Horvat.

Pojasnivši da nam je svima sudbina da jednog dana ostarimo, da sa starošću dolaze i bolesti i da nam je obveza da za bolesti koje vode kraju imamo kvalitetnu, dostojanstvenu palijativna skrb.

„Kada se zna da osim medicinske pomoći palijativni pacijenti trebaju i skrb koju im pružaju neformalni njegovatelji, obitelj, kao i volonteri, tada si moramo priznati da je u Karlovcu taj sustav prepušten potpunim improvizacijama. Nema adekvatne edukacije njegovatelja. I to je nešto što ćemo  promijeniti čim preuzmemo upravljanje Karlovcem“, konstatirala je Horvat.

Kandidatkinja za  Gradonačelnicu Draženka Polović (Možemo!) podsjetila je da je pravo na zdravstvo temeljno ljudsko pravo, a u posljednje vrijeme mnogi građani ostaju bez mogućnosti korištenja tog prava.

„Zdravstvo postaje sve više prostor nepravde i korupcije, stresa i urušavanja osnovnih usluga i prostor beskonačnog čekanja“, rekla je Polović i pobrojala neke od mnogobrojnih pritužbi građana i zaposlenika Opće bolnice Karlovac na organizacijske propuste, loše uvjete rada, kao i na loše međuljudske odnose i iznijela podatak da je u manje od dvije i pol godine karlovačku bolnicu napustilo 25 osoba raznih medicinskih struka.

„Tako je primjerice Objedinjeni hitni medicinski prijem ostao bez specijalista te struke, iako se Hrvatska diči hitnom medicinom kao perjanicom našeg zdravstva. Takvo što se nikada nije dogodilo. Očigledno atmosfera u karlovačkoj bolnici nije poticajna, zbog čitavog niza problema je na lošem glasu, pa svjedočimo i pritužbama specijalista, uglednih liječnika. Tuže se na mobing, nekima se brani rad, te se javljaju s tim pritužbama i Etičkom povjerenstvu Hrvatske liječničke komore i svom bolničkom povjereniku za zaštitu digniteta zaposlenika“, rekla je Polović i naglasila da znamo za dva slučaja u kojima se liječnici prijete sudskim tužbama, slučajevi su u postupku.

U svom je zaključku Polović konstatirala da nas takvo stanje sve dublje gura iz javnog u privatno zdravstvo i apelirala  je na sve dane dozvolimo da karlovačka bolnica potone u tišini, da se učini sve da se podigne ugled OBK i da bolnica postane mjesto pravovremenog i kvalitetnog zdravstva.

Kandidatkinja za zamjenicu gradonačelnice Ehlimana Planinac (SDP) posebno je naglasila da je na jučerašnji dan u zdravstvu Karlovačke županije šest ambulanti obiteljske medicine bez liječnika, tri su ginekološke ordinacije bez liječnika, te da smo sa 33 liječnika starijih od 60 godina među pet hrvatskih županija s najstarijim liječnicima u primarnoj zaštiti. Istovremeno je na specijalizaciji samo devet liječnika i slijedi nam ozbiljan problem.

U Karlovačkoj je bolnici 19 liječnika starijih od 60 godina, a namjeru odlaska iz Hrvatske je iskazalo 23-je liječnika, uglavnom mlađih, koji imaju spremne dokumente, a možda i kofere.

Mi imamo pet mjera s kojima ćemo rješavati te probleme i privući stručni zdravstveni kadar u naš grad, financijski ćemo stimulirati dolazak i odlazak kadra, stipendirat ćemo studente i tako ih privući i zadržati u Karlovcu, stimulirat ćemo i edukacije i stručni razvoj kadrova, otvoriti siguran kanal prijava mobinga i sprečavanja u startu, te na kraju rješavat ćemo i stambene potrebe medcinskog kadra.

Mi imamo modele, znamo kako ćemo rješavati probleme u zdravstvu i rješit ćemo ih kad preuzmemo upravljanje gradom, konstatirala je na kraju Planinac.

Možemo!-SDP-SU tim


Podjeli
Leave a Comment