TKO JE ODGOVORAN ZA TRAGEDIJU U KORIDORU DV 110 kV POREČ – KATORO ???

Podjeli

Dana 17.08.2024. god. većina medija u Hrvatskoj objavila je priopćenje Hrvatskog operatora prijenosnog sustava dd – HOPS, vezano za nesretni slučaj u trasi DV 110 kV Poreč – Katoro.

Pored ostalog u priopćenju je navedeno:

Jedna je osoba smrtno stradala, a druga je ozlijeđena u jutrošnjoj nesreći na trasi dalekovoda 110 kV Poreč – Katoro.

Na trasi DV jutros u 6,28 sati došlo je do nesretnog slučaja stradavanja mještanina uslijed siječe stabla u blizini voda.

Druga osoba je, prema neslužbenim informacijama ozlijeđena i prevezena na liječenja u KBC Rijeka.

Detaljne informacije će nakon završenog očevida iznijeti nadležna policijska uprava, navodi se na kraju priopćenja.

 

  1. Priopćenje HOPS-a je neuobičajeno i neprimjereno u odnosu na vrstu događaja. Za ovakve vrste događaja priopćenja za medije su trebala dostaviti nadležna istražna tijela.
  2. Priopćenje HOPS-a je nejasno, jer iz priopćenja nije moguće zaključiti što je uzrok smrti i teške ozljede mještanina iz mjesta Tar, općina Tar – Vabriga. Iz priopćenja nije razvidno da li je stablo palo po mještanima ili su smrt i teška ozljeda posljedica strujnog udara.
  3. Priopćenje je nestručno napisano iz razloga što se u jednoj rečenici navodi da se nesreća dogodila u trasi dalekovoda, a u drugoj rečenici se navodi da se nesreća dogodila u blizini voda. Trasa dalekovoda i blizina voda su dva različita pojma, što bi trebao znati predsjednik uprave HOPS-a Igor Ivanković kada potpisuje priopćenja za medije.

Priopćenje HOPS-a prošlo je ispod radara, u sjeni događaja vezano za tragediju na trajektu Lastovo. Za razliku od medijskih propitivanja odgovornosti za tragediju na trajektu Lastovo za tragediju u trasi DV Poreč – Katoro niti jedne rečenice. Nesreća u trasi DV zaslužuje više medijske pozornosti i propitivanja odgovornosti jer je problematika znatno veća i složenija. Duljine trasa nadzemnih vodova mjere se u tisućama kilometara i prolaze preko tisuća privatnih zemljišta i šuma. Veliko je pitanje koliko u trasama i koridorima ima još stabala koji mogu ugroziti živote i zdravlja građana koji se odluče sječi drvnu masu u svom vlasništvu.

U vodećim tiskanim medijima priopćenje HOPS-a je objavljeno po rubovima stranica, teško za zapaziti.

Više prostora u pojedinim tiskanim medijima je dobilo priopćenje Nives Ivanišević o smrti ključnog ljubimca. Nije za vjerovati ali je nažalost tako.

Prema neslužbenim podatcima iz HOPS-a smrtno stradali 51 godišnjak i teško ozlijeđeni 47 godišnjak iz mjesta Tar, pilili su stablo u šumi koja je u privatnom vlasništvu nedaleko od mjesta Rošini. Nakon što su ispilili, stablo je palo na fazni vodič dalekovoda čime je izazvan zemni spoj (kratki spoj između faznog vodiča i zemlje). Zemni spoj je nastao pored panja ispiljenog stabla jer je struja kratkog spoja tekla putem stabla do panja. Na mjestu nastanka zemnog spoja nastaje električni luk temperature oko 5000oC. Električni luk je uzrok smrti i teške ozljede mještanina Tar.

Zašto se dogodila ovakva tragedija, smiju li građani piliti svoju šumu kroz koju prolazi nadzemni vod i tko je krivac za ovu tragediju ?

Nadzemni elektroenergetski vodovi prolaze kroz šumska zemljišta diljem Hrvatske. Pored državnih šuma prolaze iz kroz tisuće vlasnika privatnih šuma. U šumama i zemljištem preko kojih prolaze nadzemni dalekovodi HOPS ima zakonsko pravo služnosti i dužan je održavati trase i koridore nadzemnih vodova na način da se ne ugrožava stabilnost dalekovoda i elektroenergetskog sustava.

Trasa nadzemnog voda je prostor koji zauzima projektirana konstrukcija stupa nadzemnog voda sa svojim elementima okomito od faznog vodiča prema zemlji.

Koridor je zaštitni pojas sa obje strane nadzemnog voda čija širina zakonski nije ograničena, a ovisi o visini raslinja u šumi.

Za vodove nazivnog napona 110 kV i više sigurnosna udaljenost se mora održavati i u slučaju pada stabla zbog vremenskih nepogoda, pri čemu se sigurnosna udaljenost mjeri od vodiča u neotklonjenom položaju.

Pod ugrožavanjem stabilnosti dalekovoda podrazumijeva se da stabla i drugo raslinje ne smiju doseći visinu kojom prilikom pada mogu izazvati zemni spoj nakon čega dolazi do prekida napajanja putem tog dalekovoda i ovisno o godišnjem dobu i do požara na mjestu nastanka zemnog spoja.

Pod održavanjem se podrazumijeva i čišćenje raslinja koje ugrožava sigurnosne razmake i sigurnosne udaljenosti propisane zakonskim, podzakonskim i internim aktima HOPS-a.

Činjenica je da se smrtni slučaj i teška ozljeda dogodila u koridoru dalekovoda. Održavanje koridora je obveza i odgovornost HOPS-a. Stablo koje je palo na fazni vodič nakon siječe nije smjelo biti u koridoru i tako bi bilo onemogućena smrt i teška ozljeda mještanina Tara.

Tko je odgovoran zašto raslinje u koridoru nije očišćeno trebaju utvrditi nadležna istražna tijela.

Neka institucije rade svoj posao !

Koliko još stabala koji ugrožavaju stabilnost elektroenergetskog sustava i koja su potencijalni izvor opasnosti za sve građane koje se odluče piliti drvnu masu u svojim šumama veliko je pitanje?

U Hrvatskom operatoru prijenosnog sustava dd javna nabava za čišćenje raslinja u trasama i koridorima nadzemnih vodova jedna je od najbitnijih javnim nabava. Pored ostalih članova desetljećima su u povjerenstvu direktori Prijenosnih područja HOPS-a (Zagreb, Split, Rijeka, Osijek). Ne prepuštaju ništa slučaju. Ima tu nešto čudno. To je zlatni gral iz kojeg se vrijedi napiti, lakše se diše (mentol).

Anđelko Jeličić


Podjeli
Leave a Comment