SABOR : Slobodni govor….

Podjeli

Danas bih govorio o samouvjerenosti u politici i kako se odražava na način upravljanja, ali i na ishode politika.

Prvi primjer je primjer INA-e, priče koja današnjih dana dobiva svoj tužni epilog. HDZova Vlada je tu stratešku firmu doslovce predala mađarskoj firmi MOL. Za tu radnju je Vrhovni sud Republike Hrvatske potvrdio 2021. godine presudu kojom su Ivo Sanader i bivši čelnik MOL-a Hernadi osuđeni zbog primanja, odnosno davanja mita u zamjenu za upravljačka prava u Ini i izdvajanje plinskog biznisa.

Hrvatska se u međuvremenu našla i u još jednom arbitražnom sporu koji je izgubila i radi čega je dužna gotovo 200 milijuna eura mađarskoj firmi.

Kada je Hrvatska izgubila arbitražni spor, sva četiri pravna fakulteta u Hrvatskoj, od kojih je Vlada zatražila mišljenje, redom su navela da na tražbinu MOL-a teku kamate i da to dovodi do povećanih troškova za državu, odnosno da se ‘’čini oportunim podmiriti rashode po pravorijeku dragovoljno i u što kraćem roku’’. Neki dan, nakon tri godine, je sud u Washingtonu potvrdio presudu i sada Hrvatska mora platiti visoke zatezne kamate za cijelo to razdoblje.

Andrej Plenković nije poslušao savjete i to je dovelo do gubitka od više desetina milijuna eura. Znao je bolje od svih, a sada ćemo svi mi to plaćati.

Sveznali premijer generalno ne sluša savjete ni pravnika, ni ekonomista, ni saborskih zastupnika, ali ću ipak podsjetiti na jedan savjet premijeru Plenkoviću iz našeg kluba, od prije dvije i pol godine.

Upozoravali smo tada na pogubnost arbitražnih sudova krojenih po mjeri investitora.

Tada smo zahtijevali da Republika Hrvatska istupi iz Ugovora o energetskoj povelji. Baš je na temelju tog Ugovora MOL protiv Republike Hrvatske pokrenuo ukupno četiri spora, pa tako i ovaj koji je završio time da je američki savezni sud u Washingtonu potvrdio raniju presudu Međunarodnog centra za rješavanje investicijskih sporova (ICSID).

U lipnju prošle godine ponovili smo zahtjev za istupanjem iz energetske povelje, ali smo tražili i da se protiv MOL-a pokrene postupak zbog povrede prava Unije podnošenjem zahtjeva za arbitražu. To je još jedna stvar koju je Plenković odbio učiniti. Tražili smo i da se u ime RH pokrene tužba protiv Mola našem nacionalnom sudu zbog kršenja europskog prava upravo zato što nas MOL je tužio. Naime,  prema tumačenju Ugovora o Europskoj uniji to ne smije. Plenković nije poslušao.

Od Plenkovićevog božićnog obećanja o vraćanju Ine u hrvatske ruke ostali su samo golemi dugovi. Samouvjerenost da je Plenković u pravu i da će sud presuditi u njegovu koristi je navika koju je vjerojatno pokupio od uništenih hrvatskih institucija. Jer unatoč brojnim upozorenjima pravne struke, Plenković nije htio podvući crtu nego se išao dodatno kockati. Kockao se, s lošim šansama, i izgubio.

Ali podvucimo mi crtu.

HDZ je koruptivno rasprodao INU. Zatim je izgubio arbitražni spor za oko 200 milijuna eura, potom je je odbio platiti tri godine dok su troškovi kamata i penala rasli u nebo i sada je sve to došlo na naplatu.

Nažalost Vlada i premijer ne uče iz grešaka. Jučer je premijer rekao da ne vidi problem u tome i da se Uljanik proda, jer zašto bi se država bavila brodogradnjom. Umjesto da nam Uljanik bude strateška firma, ona će se prodati.

To su sve razlozi što sustavno u Hrvatskoj pada industrijska proizvodnja.

Srećom postoji i drugi način upravljanja. S manje lažne samouvjerenosti i s javnim interesom u središtu politika.

U Zagrebu smo javnu uslugu pročišćavanja voda koja je bila dana u koncesiju i to na štetu grada uspjeli vratiti pod javno upravljanje. I ne samo to. Uspjeli smo to napraviti na način da smo uštedjeli minimalno 50 milijuna eura. I još nešto, podsjetit ću da je upravo HDZ upozoravao da ćemo tim potezom, koji je rađen na temelju analize, oštetiti grad.

Dok su bili na vlasti nisu imali hrabrosti raskinuti takav štetan ugovor i tada je po visokoj cijeni privatni koncesionar upravljao s pročistačem. HDZ često odabire model gdje je rizik javan, a profit privatan.

Zato vas podsjećam da postoji opcija koja neće rasprodavati, nego će stvarati. Koja neće privatizirati usluge nego će ih nadograđivati i poboljšavati. I to strpljivo, stručno i hrabro.

Marin Živković


Podjeli
Leave a Comment