Teško je, baš je teško započeti s pisanjem teksta o Vukovaru, a da odmah u glavi nekrenu slike strave i užasa iz Domovinskoga rata… Kako napisati takav tekst a da se nesjetite Vukovarske bolnice, branitelja, vodotornja, Ovčare, Blage Zadre, Marka Babića, Mile Dedakovića Jastreba, Branka Borkovića – Mladog Jastreba, Žarka Manjkasa Crvenkape, Roberta Šilića, naših logoraša, stradale dijece, baki i djedova, stotine drugih… Kako napisati tekst u kojem umjesto rata, ratnih razaranja i zločina, treba pisati o, recimo, ljubavi, cvijeću, plavom nebu, Dunavu, sportu… O stradanjima u Domovinskom ratu dosad sam više puta pisao, ali o stradanju Vukovara i stanovnika mu do sad nisam pisao niti ću, ne zato što ne želim, već zato što o tome govore i pišu ljudi koji su to proživjeli i to je njihovo izričito pravo. Pišući o tim strahotama i stradanjima priča o Vukovaru, kroz Domovinski rat, osigurat će da nikada ne padne u zaborav. Hvala svima koji progovaraju o toj patnji Vukovarki i Vukovaraca, ali i o ljubavi prem ljudima i gradu jer ljubav se živi i osjeća,
Vukovar je grad velike i duge povijesti, grad velikih stvaralaca, grad nobelovca Lavoslava Ružičke, Vukovar je simbol Hrvatske. Vukovarska luka je najveća hrvatska riječna luka, u hrvatskom dijelu Srijema. Vukovar je i upravno, obrazovno, gospodarsko i kulturno središte Vukovarsko-srijemske županije… Ono što Vukovar čini jedinstvenim su Vukovarci, građani grada Vukovara su kroz povijest bili iznimnim, sposobni, pametni.
Na mjestu današnjeg Vukovara, stanovnici iz razdoblja Vučedolske kulture pratili su zvijezde, imali kalendar i znali za prijestupne godine. Radili su 25 posuda različitih oblika od keramike i svatko je imao svoju iz koje je mogao jesti. Slavna “Vučedolska golubica” bila je ustvari jarebica i služila im je za piće. Vučedolci su prvi na europskom tlu radili pivo. Nije baš bilo rijetko i bistro nego kašasto, a pili su ga kroz trske s Dunava. U vukovarskom kraju brojna su arheološka nalazišta, rimljani su u osvajačkim pohodima u posljednjim desetljećima prije Krista izbili na Dunav, izgradili su veliki broj utvda i granicu prema barbarskim plemenima. Vukovar je bio i sjedište velike Vukovske županije, koja se protezala između Dunava i Save, već moderni Vukovar je bio poznat po obrtnicima, trgovcima i seljacima,po obiteljima Eltz i Paunović.
Vukovar je poznat i po svojim slavnim osobama, među kojima su najpoznatiji Lavoslav Ružićka, vukovarac koji je dobio Nobelovu nagradu za kemiju 1939.godine, najpoznatiji književnici iz ovog kraja su Nikola Andrić, Julije Benešić, Antun Gustav Matoš, Zaharije Orfelin, Pavao Pavličić i Zoran Bognar, Vukovar je poznat i po brojnim likovnim stvarateljima. Od starijih su poznati Josip Franjo Mücke, Franjo Ksaver Giffinger, a u 20. stoljeću gimnazijski profesori Dragan Melkus, Dragutin Renarić, Marijan Detoni, te Mato Kovačević – Eskaviljo. U Vukovaru je održana i prva predstava na hrvatskom jeziku. Održana je 1821. godine, bilo je to dramsko djelo gvardijana franjevačkog samostana Grge Čevapovića. Vukovar je i dvorac Eltz iz 18. stoljeća, barokne zgrade u središtu grada, franjevački samostan, župna crkva sv. Filipa i Jakova, pravoslavna crkva sv. Nikole, Mauzolej Eltz, Mauzolej obitelji Paunović dok je najpoznatiji i najposjećeniji objekt u gradu Vukovarski vodotoranj. Vukovarski vodotoranj izgrađen je 1968. godine, kao zamjena za dotadašnji vodotoranj u središtu grada (pokraj Hotela Dunav, na današnjem Trgu Republike Hrvatske), koji nije bio dovoljnog kapaciteta za sve veće potrebe grada koji se širio. Visok je 50 metara, a izgradila ga je zagrebačka tvrtka Hidrotehna prema projektu tvrtke Plan u tadašnjem gradskom perivoju i izletištu tzv. “Najpar-bašći”, na ulazu u vukovarsko gradsko naselje Mitnicu. Projektant vodotornja je dipl.ing. Matej Meštrić. U to vrijeme, s kapacitetom rezervoara od 2200 kubnih metara, bio je među najvećim građevinama te vrste u Europi. Na vrhu vodotornja je bio i restoran-vidikovac, kavana “Vodotoranj”, iz kojega se vidio Vukovar, Dunav i okolica. Restoran je zatvoren 1970. godine.
Stanovnici grada Vukovara su oduvijek bili vezani za prirodu, a posebno za rijeku Dunav, takav stil života obilježava i značajna uloga športa i rekreacije. Grad Vukovar ima tradiciju u mnogim športovima posebice u onima vezanim uz vodene športove poput veslanja, plivanja i vaterpola a osim njih najznačajnije uspjehe ostvarile su vukovarska košarka, boks, odbojka i atletika. Najpoznatiji sportaši koji su rođeni u Vukovaru i koji su prve sportske korake učinili u Vukovaru su Damir Martin, Sandra Paović, Damir Bičanić, Mirna Jukić…
Vukovar je slika iz djetinjstva, slika prekrasnog grada prepunog cvijeća, zelenila, dvorca, veselih i vrijednih ljudi, Vukovar je silni Dunav, Vukovar je srce i duša, Vukovar je snaga, Vukovar je grad velikih, hrabrih i nikad neprežaljenih ljudi, Vukovar je muzej na otvorenom. Vukovar je jedna priča, Vukovar je starac dugog pamćenja, Vukovar je grad na dvije rijeke, Dunav i Vuka, a Vuka je rijeka što spaja Slavoniju i kićeni Srijema, Vukovar je prijestolnica Srijema, Vukovar je naša patnja i naša sreća, Vukovar, to ste VI, kako bi lijepo rekao Siniša Glavašević…
Goran Knežević
Leave a Comment