Svojim junačkim činom Borović je ohrabrio hrvatske branitelje…

Podjeli

Dan kad je pod dramatičnim okolnostima Danijel Borović nadzvučnim lovačkim zrakoplovom tipa MIG 21 iz zločinačke JNA doletio iz Bihaća, u pulsku zrakoplovnu luku, bio je to  trenutak koji je trajno obilježio hrvatsku ratnu povijest. Od tada, a to je bilo 4. veljače 1992., u hrvatskom obrambenom Domovinskome ratu više ništa nije bilo isto.

Svojim je podvigom postao primjer domoljublja, junaštva i požrtvovnosti.

Svi koji ga poznaju znaju da je cijelim svojim bićem  pripadao Hrvatskoj vojsci i da nije samo junak  Domovinskog rata – on je više od toga -simbol i inspiracija, primjer koji potiče i bodri.

Prije njega, 25. listopada 1991., iz zločinačke JNA sa borbenim zrakoplovom  u Austriju je preletio također Junak Domovinskog rata Rudolf  Perešin, jer nije, kako je rekao, mogao pucati po Hrvatima. Ni to se ne smije zaboraviti, kao ni prelete iz zločinačke JNA nekih drugih hrvatskih ratnih pilota.

Svojim činom, kakav se rijetko događa, i o kojem bi recimo Amerikanci već odavno snimili i igrani film, Borović je  ohrabrio  branitelje i domoljube da ustraju u pravednoj borbi za slobodu i nezavisnost.

Svi  koji misle i vjeruju da je  u vrijeme rata bilo lako sa borbenim avionom preletjeti u Hrvatsku –  grdno se varaju.

To je bio  čin  iznimnog junaštva i  pilotske sposobnosti.

Borović se prije svog junačkog leta morao i trebao  pobrinuti i za obitelj, suprugu Snježanu i sina Vanju, koji su također na određeni način dali izniman obol u ovoj nesvakidašnjoj vojnoj operaciji.

Što su sve  doživjeli i preživjeli najbolje se možete osvjedočiti ako pročitate potresnu knjigu Danijela i Snježane  Borović  „Prelet za Hrvatsku“.

Inače, ratni zrakoplov koji nam je početkom veljače 1992. darovao ovaj izniman čovjek i pilot danas je hrvatska povijest i simbol početka stvaranja hrvatskog ratnog zrakoplovstva, ali i simbol pobjednika,  i otpora prema velikosrpskoj agresiji.

Branitelji i građani Varaždinske županije, gdje živi, mogu biti ponosni što će njihov sugrađanin jednoga dana i za ovaj pothvat dobiti istaknuto mjesto u hrvatskom vojnom muzeju, kojeg smo istina već odavno trebali otvoriti.

Međutim, nažalost,  ne može se reći da se hrvatska država dosad dovoljno odužila, kako Boroviću, tako i ostalim hrvatskim ratnim pilotima, od kojih je već nekoliko dalo život za Domovinu. Istina, uručena su im i neka i značajna državna odličja, ali sa zakašnjenjem od najmanje 20 i više godina.

Uz to, malo koji ratni pilot, pa čak ni Borović, nema čin ni počasnog ili pričuvnog generala, kojeg u Hrvatskoj vojsci ima njih  više od 120 ili 130.  Posmrtni počasni čin brigadnog generala  legendarni ratni pilot Rudolf  Perešin dobio je tek prošle godine, što najbolje govori o određenoj nepravdi prema tim ljudima.

No, ponovno smo svjedoci, kako je u svom priopćenju istaknulo i Ministarstvo hrvatskih branitelja, pokušaja negiranja  obrambenog i oslobodilačkog karaktera Domovinskog rata dizanjem  optužnica od strane Srbije protiv pojedinih hrvatskih branitelja, u ovom slučaju četvorice naših ratnih pilota, što je nedopustivo i neprihvatljivo, kako je naglasio i sam predsjednik Vlade RH.

Također treba podsjetiti da sve što danas prolazi Borović i trojica njegovih kolega, tmurne, nepoštene  i podle optužnice Srba, koji su inače i sami  sudjelovali u velikosrpskoj agresiji, podsjeća nas i na sve ono što su nekada prolazili pojedini hrvatski generali na čelu sa Markačem i Gotovinom, koji su također bili neopravdano proganjani, tako da se i ovog  puta pitamo- je li se to moralo dogoditi, nije li već odavno hrvatska država, odnosno neka od Vlada, trebala i morala reći velikosrpskim agresorima- „dosta“, tim prije što nema nigdje u svijetu da agresor procesuira žrtvu, osim valjda na ovim prostorima.

Stoga smo mi hrvatski branitelji, dragovoljci i stradalnici okupljeni oko Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata91., u suradnji s drugim Udrugama proizašlim iz Domovinskog rata, odlučili da i  na ovakav način iskažemo svoje negodovanje naspram narušavanja karaktera i dostojanstva Domovinskog rata, ali i da glasno i jasno odamo   zahvalnost prije svih ratnom pilotu Boroviću, a samim time i drugim hrvatskim  ratnim  pilotima iz Domovinskoga rata, poput Marka Živkovića i Mirka Vukušića iz Otoka kod Vinkovaca, koji su se krajem 1991. neprijateljima suprotstavili u civilnim avionima, da nisu sami, da ih podržavamo i da smo duboko zahvalni za sve što su činili  za Hrvatsku.

Jednom riječju željeli smo im reći „hvala“, toplo i od srca.

Priznanje koje smo svojedobno svečano uručili Danijelu Boroviću nosi naziv „Junak Domovinskog rata“.

Obilježavanje obljetnice preleta za Hrvatsku Danijela Borovića, 4. veljače, bit će već po tradiciji, u organizaciji Udruge branitelja Domovinskog rata Općine Plitvička Jezera i Općine Plitvička Jezera održano u Korenici.

Ministarstvo obrane RH i te kako bi trebalo i moralo biti uključeno u ovu manifestaciju, ali osim „prigodnih riječi“ od njih se nažalost (barem dosad) ništa nije dobilo, što znači da branitelji, nažalost, „sami sebi“ organiziraju ovakve i slične svečanosti.

Mladen Pavković,  predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata91.(UHBDR91.)


Podjeli
Leave a Comment