Pregledi su se trebali organizirati u privatnim ustanovama…

Podjeli

U vrijeme epidemije koronavirusa, mnogi se žale kako će preživjeti, ili postavljaju pitanja – hoće li imati i za kruh nakon što sve prođe. Nu, ako ste primijetili, najmanje se žale hrvatski branitelji, osobito oni koje „ni metak nije okrznuo“, a koji osim zadovoljstva i ponosa što su branili i obranili hrvatsku državu nemaju ništa, eventualnu Spomenicu Domovinskog rata, koju inače ima i oko 350.000 ljudi.

Evo, sad je i Ministarstvo hrvatskih branitelja objavilo da je zbog ove teške zdravstvene situacije iskazalo uštede u financijskom planu u iznosu od 77,2 milijuna kuna.

Uštede se ne odnose na stečena prava hrvatskih branitelja i hrvatskih ratnih vojnih invalida, dakle samo i isključivo na one koji „žive“ od „milostinje“.

Najgore je od svega što je ministarstvo do daljnjega odustalo od  preventivnih sistematskih pregleda za hrvatske branitelje iz  Domovinskog rata, a jednako tako i od programa rehabilitacije hrvatskih ratnih vojnih invalida u zdravstvenim lječilištima (toplicama).

Poznato je da je kod teških bolesnika, poglavito raka, ali i drugih bolesti, svaki dan iznimno važan, pa se postavlja pitanje- koliko će branitelja, od kojih je većina već u ozbiljnim godinama, dočekati svojih „pet minuta“, odnosno ne će li za većinu biti prekasno?

Relativno mnogi su preživjeli rat, pa će i koronavirus, ali pitanje je hoće li preživjeti s bolesti raka, od koje mjesečno umire (kao i od gripe) „tisuću puta“ više osoba nego od ovog virusa?

Preventivni pregledi su se mogli organizirati u privatnim zdravstvenim ustanovama, za koje se ionako slabo čuje u ove dane kad je većini „biti ili ne biti“!

Svjedoci smo da se i  loptogurači opiru da im se barem malo smanje milijunska primanja, a što će onda oni koji su zbog ove epidemije ostali i bez najobičnijih pregleda?

Pitanja je mnogo, a odgovora malo.

Mladen Pavković,

predsjednik Udruge hrvatskih branitelja Domovinskog rata 91. (UHBDR91.)


Podjeli
Leave a Comment