U kino dvorani Gaj u Varaždinu, u srijedu, 15. listopada, održana je „1. Revija domoljubnih filmova – Da se ne zaboravi“. Naime, ako je suditi po broju posjetitelja, onda svakako treba reći da su građani ovog grada i te kako zainteresirani za dokumentarne filmove iz naše ratne i ine prošlosti.
Reviju su organizirale Udruga hrvatskih branitelja Domovinskog rata91. (UHBDR91.). i Udruga veterana 7. gardijske brigade Puma, pod pokroviteljstvom Varaždinske županije.
Manifestaciju je otvorio župan Anđelko Stričak. Uz ostalo je istaknuo:
- Svaka ovakva akcije je vrijedna pažnje. Drago mi je da ovdje vidim i školsku djecu, koja bi više trebala posjećivati kina, i gledati i učiti kako se stvarala hrvatska država.
Jedan od glavnih inicijatora i organizatora revije Mladen Pavković, koji je i sam bio autor dokumentarnog filma o prvom hrvatskom predsjedniku, rekao je da smo svjedoci pobjede i ponosa, ali da je žalosno što se hrvatski obrambeni Domovinski rat sve više marginalizira i potiskuje. Također je zahvalio i Hrvatskoj radioteleviziji na suradnji, dok je Robert Puja, čelnik udruge Puma nadodao da hrvatski redatelji trebaju više snimati filmove o stvaranju države, a manje o nekakvim komedijama, koje nisu smiješne ni okolini od autora. Domovinski rat je neiscrpan izvor tema – poručio je Puja.
Među publikom susreli smo i hrvatskog pilota Danijela Borovića, o čijem se preletu na hrvatsku stranu sa zrakoplovom zločinačke JNA, početkom 1992., također treba snimiti i film, možda i igrani.
Za prvu reviju, organizatori su odabrali šest dokumentarnih filmova, od već provjerenih autora, a to su Darko Dovranić, Nikola Knez, (koji je za ovu prigodu stigao čak iz Texasa), Nada Prkačin i Mladen Pavković. Prikazan je i jedan potresni film Romana Leljaka, o stradanju Hrvata nakon završetka 2. svjetskog rata. Revija je obogaćena i domoljubnim spotovima: Nina Goloba, skupine Hrvatske ruže, Ivice Pepelka i varaždinskog tamburaškog orkestra, koji je pratio Klapu sv. Juraj.
Organizatori se nadaju i vjeruju da će se i putem projekcija ovih i ovakvih filmova, sačuvati uspomena na stvaranje i obranu hrvatske države, odnosno da će i ovi filmovi, koji su prikazivali ponos i patnju od Vukovara, Knina do Škabrnje, biti i uspomena na one koji su u velikosrpskoj agresiji dali svoje živote.
A Varaždinci su uistinu bili među prvima kad je trebalo!
Milan Pišković